more_horiz
Wiadomości

USA: Boeingi 737 MAX uziemione. Amerykańska Federalna Agencja Lotnicza zakazała ich eksploatacji

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 01:17
Amerykańska Federalna Agencja Lotnicza w trybie pilnym wstrzymała loty wszystkich Boeingów 737 MAX. Swoją decyzję tłumaczy nowymi dowodami w śledztwie dotyczącym wypadku w Etiopii. To też reakcja na zarządzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Tump chwilę wcześniej zapowiedział blokadę lotów tych maszyn.
Audio
  • Amerykańska Federalna Agencja Lotnicza wstrzymała loty Boeingów 737 MAX. Relacja Piotra Orłowskiego (IAR)
Boeing 737 Max.
Boeing 737 Max.Foto: PAP/EPA/PETER FOLEY

Amerykański prezydent o wstrzymaniu lotów Boeingów 737 MAX poinformował podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu. Przekazał, że decyzja była konsultowana z przedstawicielami branży. - Firmy lotnicze zgodziły się na to z myślą o bezpieczeństwie Amerykanów i wszystkich ludzi, co jest naszą największą troską - powiedział Donald Trump.

PAP Boeing 737 MAX 1200.jpg
Donald Trump: będzie zakaz lotu wszystkich Boeingów 737 MAX 8 i 737 MAX 9

Decyzja dotyczy wszystkich maszyn, które znajdują się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych i tych, które należą do amerykańskich przewoźników. Samoloty, które w chwili jej ogłoszenia były w powietrzu, otrzymały polecenie kontynuowania lotu do portów docelowych, bez możliwości ponownego startu.

Firma Boeing ponownie zapewniła, że Boeingi 737 MAX, są bezpiecznymi maszynami, wyrażając zrozumienie dla działań władz. "Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zrozumieć przyczyny wypadków i wprowadzić ulepszenia, które zapewnią, że to się nie powtórzy" - brzmi fragment komunikatu producenta. Szef Boeinga Dennis Muilenburg, złożył kondolencje rodzinom ofiar.

Pytania o bezpieczeństwo maszyn pojawiły się po ostatnim wypadku samolotu Ethiopian Airlines. Była to druga w krótkim czasie katastrofa Boeinga 737 MAX. Wątpliwości dotyczą oprogramowania, które umożliwia kontrolę stabilizacji lotu.

bb

Zobacz także

Zobacz także