more_horiz
Wiadomości

Donald Tusk zapowiada, że zwróci się do "27" o przedłużenie rozmów ws. brexitu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:08
Szef Rady Europejskiej poinformował, że poprosi unijnych przywódców, by byli otwarci na dłuższe opóźnienie brexitu aniżeli tylko kilka tygodni. Donald Tusk poinformował o tym na Twitterze. O przygotowaniach do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE liderzy 27 krajów będą rozmawiać w czwartek, pierwszego dnia europejskiego szczytu.
Audio
  • Donald Tusk o możliwym dłuższym opóźnieniu brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Szef Rady Europejskiej napisał, że jeśli Wielka Brytania uzna, że musi przemyśleć swoją strategię brexitową, by zapewnić dla niej poparcie, będzie sugerował podczas konsultacji przed szczytem, by "27" była otwarta na dłuższe opóźnienie brexitu.

Dziś brytyjscy posłowie mają zagłosować nad wnioskiem o przełożenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, planowanego na 29 marca. We Wspólnocie rozpoczęła się już dyskusja jak długie ma to być opóźnienie. Wielu jest zwolenników przesunięcia terminu brexitu o kilka tygodni, by nie kolidowało z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ale pojawiły się głosy o możliwym opóźnieniu brexitu o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, choć to najbardziej skomplikowana opcja biorąc chociażby pod uwagę wybór nowej Komisji Europejskiej jesienią, albo negocjacje dotyczące nowego, unijnego budżetu.

Niektórzy dyplomaci uważają jednak, że być może dłuższe opóźnienie pozwoli Brytyjczykom uzgodnić wizję swoich przyszłych relacji gospodarczych z Unią, co rozwiązałoby wiele problemów, na pewno tak zwanego irlandzkiego bezpiecznika. W Brukseli można też usłyszeć, że przesunięcie terminu brexitu o kilka, czy kilkanaście miesięcy otwierałoby drogę do zorganizowania drugiego referendum.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin zagłosowała przeciwko twardemu brexitowi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:00
Brytyjska Izba Gmin przyjęła wniosek przeciwko wyjściu kraju z Unii Europejskiej bez żadnego porozumienia. Jednak wiążące prawnie wykluczenie scenariusza brexitu bez umowy jest możliwe jedynie przez przyjęcie projektu umowy wyjścia z UE lub opóźnienie brexitu. 
rozwiń zwiń