more_horiz
Wiadomości

Bruksela: 7 miliardów dolarów zebrane dla Syrii podczas konferencji darczyńców

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 20:23
Uczestnicy międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli zaoferowali w tym roku na pomoc humanitarną dla Syrii 7 miliardów dolarów. Kolejne ponad 2 miliardy zadeklarowano na 2020 rok i kolejne lata. Poinformował o tym komisarz do spraw pomocy humanitarnej Christos Stylianides. W konferencji zorganizowanej przez Unię Europejską i ONZ wzięło udział ponad 80 krajów i organizacji. 
Audio
  • Uczestnicy międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli zaoferowali na pomoc humanitarną dla Syrii 7 miliardów dolarów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Komisarz Stylianides powiedział, że dwie trzecie zebranej sumy na ten rok to oferta Unii Europejskiej, czyli pieniądze z krajów członkowskich i wspólnego budżetu. Polska zaoferowała dziś prawie 17,5 miliona złotych. W poprzednich dwóch latach Warszawa przekazała w sumie 22 miliony euro na pomoc humanitarną dla Bliskiego Wschodu. Po obecnym kursie złotego to prawie 95 milionów złotych. 

- Wypełniamy nasze zobowiązania i dzisiaj deklarujemy, że zrobimy więcej - powiedział reprezentujący Polskę na konferencji ambasador przy Unii Andrzej Sadoś. Dodał, że Polska od 2012 roku jest zaangażowana w pomoc dwustronną i międzynarodową dla Syrii i krajów sąsiadujących. 

Zamykając konferencję Christos Stylianides zaapelował do darczyńców o możliwie szybkie przekazywanie pieniędzy i realizację projektów. - To rekordowa oferta i rekordowa solidarność. Teraz nadszedł czas na szybkie działania na miejscu, by od słów i deklaracji przejść do czynów i wesprzeć najbardziej potrzebujących Syryjczyków gdziekolwiek są - powiedział unijny komisarz. 

W ósmym roku wojny domowej prawie 12 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej. To ci, którzy pozostali w kraju, a także uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w państwach sąsiadujących z Syrią.

dn

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Syria Bliski Wschód
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak