more_horiz
Wiadomości

27 krajów UE w przyszłym tygodniu podejmie decyzję ws. opóźnienia brexitu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 09:48
Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej podejmą w przyszłym tygodniu decyzję w sprawie opóźnienia brexitu. Okazją będzie rozpoczynający się w czwartek unijny szczyt. Wczoraj brytyjscy posłowie zobowiązali rząd do złożenia wniosku do Brukseli o przesunięcie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii wyznaczonej na 29 marca.  
Audio
  • Decyzja UE ws. opóźnienia brexitu w przyszłym tygodniu. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Parlament Europejski, Unia Europejska

W przyszłym tygodniu premier Theresa May podejmie trzecią próbę i będzie prosić posłów o zaakceptowanie umowy. Jeśli porozumienie zostanie zaakceptowane, Londyn złoży wniosek o krótkie, techniczne opóźnienie, maksymalnie do końca czerwca i z pewnością uzyska zgodę 27-mki na dokończenie ratyfikacji.

- Jeśli jednak umowa zostanie odrzucona, wtedy nie ma sensu opóźniać brexitu o kilka miesięcy, bo to nie rozwiąże problemu - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

Dlatego teraz wiele unijnych krajów zasugerowało, że konieczne byłoby odroczenie brexitu nawet o rok.

To otwierałoby drogę do zorganizowania drugiego referendum, albo nowych wyborów parlamentarnych na Wyspach.

Wątpliwości ma jednak Francja.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował wczoraj, że podczas przedszczytowych konsultacji poprosi unijnych przywódców by byli otwarci na dłuższe opóźnienie brexitu jeśli Wielka Brytania uzna, że musi przemyśleć swoją strategię, aby zapewnić poparcie dla umowy o wyjściu z Unii. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin zagłosowała przeciwko twardemu brexitowi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:00
Brytyjska Izba Gmin przyjęła wniosek przeciwko wyjściu kraju z Unii Europejskiej bez żadnego porozumienia. Jednak wiążące prawnie wykluczenie scenariusza brexitu bez umowy jest możliwe jedynie przez przyjęcie projektu umowy wyjścia z UE lub opóźnienie brexitu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: brexit jest niemal przesądzony, nie wiemy tylko jaki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:00
- Do brexitu zamierza doprowadzić rząd Theresy May. A nawet jeśli będą przyspieszone wybory i wygra je opozycja – to także lider Partii Pracy Jeremy Corbyn nie jest entuzjastą UE. Ktokolwiek będzie rządził, raczej będziemy mieli do czynienia z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, pytanie w jakiej wersji – mówił dr Krzyszof Winkler w audycji ”Więcej świata” w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin poparła próbę opóźnienia brexitu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:09
Brytyjska Izba Gmin przyjęła rządową uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.
rozwiń zwiń