more_horiz
Wiadomości

Aneksję półwyspu pozytywnie ocenia już mniej niż 40 proc. Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 15:25
Coraz więcej Rosjan uważa, że aneksja Krymu nie była korzystna dla Rosji - podało Radio Svoboda. Rozgłośnia powołała się na wyniki sondażu Fundacji Opinii Publicznej, z którego wynika, że mniej niż 40 proc. obywateli Federacji pozytywnie ocenia aneksję dokonaną pięć lat temu.
Zdjęcie archiwalne: rosyjscy  żołnierze  w umundurowaniu bez oznakowania 5 marca 2014 roku, Krym, miejscowość Perewalne
Zdjęcie archiwalne: rosyjscy żołnierze w umundurowaniu bez oznakowania 5 marca 2014 roku, Krym, miejscowość PerewalneFoto: photo.ua/Shhutterstock.com

W marcu 2014 roku rosyjskie wojska wkroczyły na ukraiński Krym. Umożliwiło to prorosyjskim separatystom zorganizowanie nielegalnego referendum, na mocy którego Moskwa anektowała półwysep.

Kilka tygodni po aneksji ponad 80 proc. Rosjan uznało włączenie Krymu do Rosji za korzystne. W 2015 roku takie zdanie wyraziło 67 proc. obywateli Federacji. Natomiast z najnowszego sondażu Fundacji Opinii Publicznej wynika, że obecnie korzyści w aneksji półwyspu widzi już tylko 39 proc.

Rosjanie uczestniczący w sondażu wskazywali między innymi na negatywny wpływ aneksji na gospodarkę i sytuację międzynarodową Rosji. Aneksję półwyspu potępiły kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone, a także wiele międzynarodowych organizacji, w tym ONZ. Zachodnie państwa nałożyły na Rosję sankcje, które są systematycznie zaostrzane w związku z kolejnymi agresywnymi krokami Moskwy, związanymi m.in. z ingerowaniem w wewnętrzną politykę innych krajów, wspieraniem dyktatur w Syrii i Wenezueli, a także łamaniem praw człowieka.

mz

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja sondaże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Parlamencie Europejskim konferencja z okazji 5. rocznicy aneksji Krymu przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:16
Aneksja Krymu dla zachodniego świata była szokiem, a później zmieniła sposób postrzegania polityki rosyjskiej. Tak mówiła w Parlamencie Europejskim w Brukseli europosłanka Anna Fotyga podczas konferencji z okazji 5. rocznicy zaanektowania Krymu przez Rosję. 
rozwiń zwiń