X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Politolog dr Grzegorz Gil: przed nami kolejna odsłona brexitu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 11:15
- Ostatnie głosowanie niewiele zmienia, bo w dalszym ciągu niewiele wiemy. Dopiero trzecie głosowanie będzie pozwalało premier Theresy May mówić na szczycie rady Europejskiej o konkretach i zbliżyć się do brexitu – komentował w Polskim Radiu 24 trwające rozmowy dr Grzegorz Gil (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). W audycji także komentarz dra Kamila Zajączkowskiego (Uniwersytet Warszawski).
Audio
  • 18.03.19 Komentarz dra Grzegorza Gila z Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
  • 18.03.19 dr Kamil Zajączkowski, Uniwersytet Warszawski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lazyllama/shutterstock

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek rządową uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą. Ostateczna zmiana terminu wymaga jednak uprzedniego uzyskania jednogłośnej zgody ze strony 27 państw członkowskich UE i zmiany zapisów brytyjskiej ustawy o wyjściu z UE, do czego konieczne byłoby kolejne głosowanie w Izbie Gmin.

Dr Grzegorz Gil zauważył, że skutki brexitu już są odczuwalne na Wyspach. - Po stronie Wielkiej Brytanii widać nerwowość. Brytyjczycy płacą polityczną i gospodarczą cenę za ten proces. Trwa exodus dużych korporacji i banków z londyńskiego City, które biorą pod uwagę czynniki ryzyka. Wskaźnik inwestycji systematycznie spada od kilkudziesięciu miesięcy, kurczy się brytyjska gospodarka – podkreślał.

dr Kamil Zajączkowski zaznaczył, że Unia Europejska zajmie stanowisko po kolejnym głosowaniu w brytyjskim parlamencie. – Dzisiaj nawet członkowie partii konserwatywnej nie wiedzą, jaki będzie dalszy przebieg brexitu. Premier Theresa May musi przeciągnąć na swoją stronę od 60 do 80 posłów, pozostaje pytanie, jakie ustępstwa i propozycje padły ze strony premier. To, że Izba Gmin wyraziła wstępnie chęć przedłużenia obowiązywania art. 50 to jedno, teraz zgodę musi wyrazić 27 państw Unii, a mamy do czynienia z rozbieżnymi interesami członków wspólnoty – komentował.

- Chcąc wystąpić do UE z wnioskiem o opóźnienie brexitu, Londyn musi liczyć się z koniecznością powiedzenia jasno, czemu takie opóźnienie miałoby służyć, i zgodzić się na pewne ograniczenia - wynika z piątkowych wypowiedzi przedstawicieli państw UE.

Wniosek o przeprowadzenie ponownego referendum zgłoszony przez deputowaną Sarah Wollaston z Grupy Niezależnych został odrzucony stosunkiem 85 do 334 głosów. W tej sytuacji pod głosowanie trafią kolejne poprawki zgłoszone do tekstu wniesionego pod obrady przez rząd.

Więcej w zapisie rozmowy.

Rozmawiał Samuel Pereira i Antoni Trzmiel.

PR24/ka/PAP

____________________ 

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit zostanie opóźniony? Łukasz Polinceusz: nie wiemy czy w ogóle do niego dojdzie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 16:08
– Scenariusz, który zafundowali nam Brytyjczycy jest bardzo pokrętny. Chyba już sami nie wiedzą, czego chcą – powiedział Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego. Brytyjska Izba Gmin zagłosuje dziś nad wnioskiem o przełożenie brexitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piotr Podemski o brexicie: było to działanie czysto populistyczne

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 21:56
– Sytuacja wokół brexitu nadal jest całkowicie nieprzewidywalna. Mamy do czynienia z wojną nerwów między Wielką Brytanią a Unią – ocenił dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnich dniach posłowie Izby Gmin brali udział w trzech głosowaniach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak wciąż nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Zjednoczone Królestwo.
rozwiń zwiń