X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Andrzej Zybertowicz: Unia Europejska wypiera się swojej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 17:45
- Jeśli UE wyjdzie z kryzysu, jeśli przy współudziale Polski uda się dokonać jej reformy, to Brytyjczycy będą sobie pluli w brodę, że dokonali brexitu, bo zapłacą za to wysoką cenę. Natomiast jeśli Unia nie wyjdzie z kryzysu to za 10 czy 15 lat Brytyjczycy będą mogli powiedzieć: "dobrze, że opuściliśmy statek, którego konstrukcja zaczynała trzeszczeć w szwach" – podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Audio
  • 22.03.19 Prof. Andrzej Zybertowicz o brexicie i Unii Europejskiej

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na opóźnienie brexitu. To oznacza, że nieaktualna jest data wyjścia Wielkiej Brytanii, wyznaczona początkowo na 29 marca. Decyzję o przesunięciu tego terminu podjęli europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli po ponad siedmiogodzinnych negocjacjach. Jeśli w przyszłym tygodniu brytyjski parlament zaakceptuje umowę brexitową, wtedy wyjście Wielkiej Brytanii nastąpi 22 maja. W przypadku negatywnego scenariusza ten termin został wyznaczony na 12 kwietnia. I wtedy Wielka Brytania będzie musiała zdecydować - albo wyjdzie z Unii bez porozumienia, albo przygotuje alternatywny plan.

Zdaniem profesora Andrzeja Zybertowicza w tej chwili trudno jest określić skutki brexitu. - Z punktu widzenia obecnej sytuacji nie sposób przesądzić czy brexit dla Wielkiej Brytanii za 10 czy 15 lat będzie postrzegany jako sukces czy jako wielka, kosztowna porażka i rezygnacja z udziału we wspólnym rynku – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Ocenił także obecną kondycję Unii Europejskiej. - Unia jest wspólnotą bardziej gospodarczą, ale przestaje być wspólnotą narodów. Unia, która wyrosła na rdzeniu łacińskiej, chrześcijańskiej cywilizacji, wypiera się swojej tradycji, traci etyczną busolę. Instytucje unijne atakują rodzinę, religię i państwa narodowe. Wprowadzają nasz kontynent w pewien dryf. Pozbawiają Europę duszy. Mamy sytuację, w której przy poziomie materialnym życia, jakiego nigdy wcześniej nie było, ludzie nie widzą potrzeby brania na swoje barki odpowiedzialności za kolejne pokolenie – skomentował Andrzej Zybertowicz.

Gość PR24 odniósł się również do problemu migracji.  - Unia na przykład nie chciała się zgodzić na to, żeby Polska oraz inne kraje, przyjmowały uchodźców z tych kultur i religii, które rokują perspektywę integracji. A więc, że przyjmiemy na przykład chrześcijan z Syrii. Powiedziano, że nie wolno różnicować ludzi. Ale Unia jest ślepa na to, że przyjmując muzułmanów, którzy w swoim prawie, w szariacie mają założoną niższość kobiety wobec mężczyzny, w ten sposób buduje kulturowe zaplecze, które programowo przeciwstawia się wartości europejskiej, jaką jest równość ludzi – zaznaczył ekspert.

Profesor skomentował także chęć przyjmowania przez niektóre środowiska w Polsce "na ślepo" niektórych rozwiązań praktykowanych już na Zachodzie. - Gdy Polakom się powie, że są nienowocześni, że cywilizowany, zachodni świat przyjął pewne rozwiązania, to bezrefleksyjnie jakaś część z nich za tym pójdzie. Będąc uformowanymi w Europie, w tej jej części, która była przez setki lat słabiej rozwinięta przemysłowo, a potem w gospodarce komunistycznej, gdzie produkty z importu były w 95 procentach wyższej jakości, utarło się w nas przekonanie, że my sami nie jesteśmy w stanie uformować pewnych wartości. Na szczęście jest wielu Polaków, którzy zakładają, że obecna cywilizacja Zachodu się pogubiła, idzie na manowce. I być może, trzymając się tradycji i wskazań Jana Pawła II, powinniśmy się przeciwstawić jej ideologii – powiedział Andrzej Zybertowicz.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 15.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Grosse: twardy brexit najbardziej realną opcją

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 13:55
- Prawdopodobnie zwyciężyła realna ocena sytuacji, że najbardziej możliwą opcją jest tzw. twardy brexit i nie ma co przedłużać negocjacji w nieskończoność - oceniał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, odnosząc się do porozumienia między Londynem a Unią Europejską ws. przesunięcia terminu brexitu. Dr Przemysław Biskup jest zdania, że premier Theresa May może mieć problemy, by utrzymać się na stanowisku.
rozwiń zwiń