X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież w Maroku: chrześcijanie dają tu świadectwo Ewangelii miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 16:59
Podczas spotkania z katolickim duchowieństwem i przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich w stolicy Maroka, Rabacie, papież Franciszek mówił w niedzielę o znaczeniu dialogu i współpracy z muzułmanami w imię braterstwa. W trakcie wizyty doszło też do incydentu, w czasie którego musiała zareagować ochrona.
Audio
  • Papież Franciszek w Maroku. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek w Maroku
Papież Franciszek w Maroku Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Po sobotnich spotkaniach z królem Mahommedem VI, wyznawcami islamu i migrantami drugi, ostatni dzień pobytu w Maroku Franciszek poświęcił w całości wspólnocie chrześcijańskiej w tym kraju. 

Rano papież odwiedził ośrodek pomocy społecznej w pobliskim mieście Tamara, prowadzony przez zakonnice. Spotkał się z jego podopiecznymi, w tym ze 150 dzieci oraz ich rodzicami. 

Następnie udał się do katedry świętego Piotra w Rabacie, gdzie oprócz katolickiego duchowieństwa byli też członkowie Ekumenicznej Rady Kościołów w Maroku. 

- Chrześcijanie stanowią w tym kraju małą liczebnie grupę. Ale w moich oczach nie jest to problem, chociaż przyznaję, że czasami dla niektórych może to być trudne - zauważył papież w przemówieniu do przedstawicieli duchowieństwa pracujących w kraju, gdzie ok. 98 proc. ludności to muzułmanie. 

Małą wspólnotę chrześcijańską porównał do "zaczynu", który "Matka Kościół chce wymieszać z dużą ilością mąki". - Jezus nie wybrał nas i nie posłał, abyśmy byli najliczniejsi. Powołał nas na misję. Postawił nas w społeczeństwie jak tę małą ilość zakwasu, zaczynu błogosławieństw i miłości braterskiej - wskazał Franciszek. 

"Zdolność do zrodzenia i pobudzania zmiany"

Wyraził przekonanie, że misja duchowieństwa nie jest określona przez liczbę lub wielkość zajmowanej przestrzeni, lecz przez "zdolność do zrodzenia i pobudzania zmiany". Papież położył nacisk na to, że "drogi misji nie wiodą przez prozelityzm", czyli nawracanie innych na swoją wiarę, bo on "zawsze prowadzi w ślepą uliczkę", ale przez sposób bycia z Jezusem i innymi ludźmi. 

- Myślę, że rodzi się niepokój, gdy my, chrześcijanie, dręczymy się myślą, że możemy coś znaczyć jedynie wówczas, gdy jesteśmy masą i zajmujemy wszystkie przestrzenie - ostrzegł Franciszek. 

Jego zdaniem chrześcijanin w kraju takim jak Maroko "uczy się być żywym sakramentem dialogu". Jak dodał, to dialog "w imię ludzkiego braterstwa, które obejmuje wszystkich ludzi, jednoczy ich i czyni równymi, w imię tego braterstwa, rozdartego przez politykę ekstremizmu i podziału, przez systemy nieskrępowanego zysku lub przez nienawistne tendencje ideologiczne, które manipulują działaniami i przyszłością ludzi". Słowa te zaczerpnął z dokumentu o ludzkim braterstwie, jaki podpisał w lutym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar. 

Podziękowania dla duchowieństwa

Dziękował przedstawicielom duchowieństwa za to, że w dialogu, współpracy i przyjaźni codziennie znajdują "narzędzia upowszechniania przyszłości i nadziei". - W ten sposób demaskujecie wszelkie próby wykorzystania różnic i ignorancji do siania lęku, nienawiści i konfliktu - wskazał. 

Franciszek zaapelował do księży i zakonników oraz zakonnic: "Bądźcie nadal blisko tych, którzy często są pozostawiani w tyle, maluczkich i ubogich, więźniów i migrantów". 

Wspólną pracę przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich papież nazwał "ekumenizmem miłosierdzia" i wyraził pragnienie, by była to także droga dialogu i współpracy z muzułmanami.

 - Jako uczniowie Jezusa Chrystusa, w tymże duchu dialogu i współpracy, usiłujcie wnosić swój wkład w służbę sprawiedliwości i pokoju, wychowania dzieci i młodzieży, ochrony i wspierania osób starszych, słabych, niepełnosprawnych i uciskanych - apelował papież.

Groźny incydent 

Po południu w obiekcie sportowym w Rabacie papież odprawi mszę dla około 10 tysięcy osób. Będzie to największa msza odprawiona kiedykolwiek w tym kraju. 

Media informują też o incydencie, ktory miał miejsce w czasie przejazdu papieża i króla Maroka Mohammeda VI. W pewnym momencię na trasę wbiegł mężczyzna, który trzymał coś w ręce. Sytuacja widoczna jest na nagraniach. Interweniowała ochrona. 

koz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Maroko Afryka papież
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak