X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory w Izraelu. Patowa sytuacja po "starciu Benjaminów"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 21:40
Patowa sytuacja po wyborach parlamentarnych w Izraelu. Sondażowe wyniki wskazują, że nie ma zdecydowanego zwycięzcy zakończonego wieczorem głosowania. Obaj główni kandydaci na premiera ogłosili się zwycięzcami. Teraz wszystko zależeć będzie od tego, jaki wynik osiągną mniejsze partie i któremu z głównych ugrupowań uda się utworzyć koalicję.
Audio
  • Izrael: patowa sytuacja po wyborach. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Po wyborach w Izraelu. Relacja Wojciech Cegielskiego (IAR)
Wybory w Izraelu
Wybory w IzraeluFoto: PAP/EPA/JIM HOLLANDER Dos

Tak zaciętych wyborów w Izraelu nie było od wielu lat. Sondażowe wyniki wskazują, że centrowa koalicja Niebiesko-Biali pod wodzą byłego generała Benny’ego Gantza zdobyła 36 lub 37 miejsc w Knesecie. Według exit polls, prawicowa partia obecnego premiera Benjamina Netanjahu może liczyć na 33-36 miejsc w parlamencie.

Zarówno Gantz, jak i Netanjahu ogłosili się już zwycięzcami wyborów, ale języczkiem u wagi będą prawdopodobnie małe partie. Exit polls sugerują, że nieznacznie więcej szans na stworzenie większościowej koalicji ma premier Netanjahu. Równocześnie jednak dwie partie prawicowe z którymi sojusz premiera byłby niemal pewien, mogą nie przekroczyć progu wyborczego. Z kolei szanse Benny’ego Gantza osłabić może mała frekwencja wyborców arabskich.

Eksperci twierdzą, że teraz możliwych scenariuszy jest co najmniej kilka, włącznie z utworzeniem szerokiej koalicji między dwiema największymi partiami. To oznacza, że Izrael czekają dni jeśli nie tygodnie żmudnych rozmów koalicyjnych.

Weteran kontra nowicjusz

W wyborach brało udział około 40 partii, ale zaledwie kilkanaście z nich ma szansę przekroczyć próg wyborczy, dzięki czemu dostaną się do parlamentu. W historii Izraela jeszcze nigdy żadna partia nie zdobyła większości parlamentarnej.

Obecny, prawicowy premier Benjamin Netanjahu walczył w wyborach o piątą kadencję na stanowisku szefa rządu. Centrysta Benny Gantz jest w polityce nowicjuszem.

Wybory organizowane są w czasie, kiedy Benjaminowi Netanjahu grożą zarzuty korupcyjne, które chce mu postawić prokurator. Według izraelskiego prawa, nawet gdyby premier został skazany i trafił do więzienia, wciąż może stać na czele rządu.

IAR/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w Izraelu. Starcie Benjaminów i marihuana, która wślizgnęła się do kampanii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 18:50
- Wynik wyborów jest nieprzewidywalny. Wiele zależy od zachowania elektoratu Benjamina Netanjahu. Jego Likud ma znacznie większą zdolność koalicyjną, co w izraelskim systemie politycznym ma podstawowe znaczenie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wojnarowicz z Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń