X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kardynał Gianfranco Ravasi: Notre Dame należy do dziedzictwa kulturowego całej ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 22:49
Wśród oferujących pomoc w odbudowie i renowacji katedry Notre Dame jest Watykan. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kardynał Gianfranco Ravasi na spotkaniu z dziennikarzami mówił o ogromnej duchowej i symbolicznej wartości paryskiej świątyni. 
Gianfranco Ravasi
Gianfranco RavasiFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Hierarcha podkreślił, że katedra Notre Dame należy do dziedzictwa kulturowego całej ludzkości. Ale tętni życiem. Odprawia się w niej liturgię, odwiedzają ją tłumnie wierzący i niewierzący dla wartości duchowych: religii i piękna, wiary i sztuki.

- Chciałbym w tym smutnym momencie powiedzieć coś optymistycznego. Byłem pod wrażeniem obrazków telewizyjnych, na których widziałem wielu paryżan i turystów płaczących z powodu tego, co się stało. I to pokazuje, że wielkie katedry, bazyliki, są naprawdę ciałem żywym - powiedział. 

Kardynał Ravasi przypomniał, że budowę katedry rozpoczęto w mrocznych czasach XI wieku, gdy rodził się gotyk, a ukończono około 1320 roku. Porównał jej historię do historii życia człowieka, który na swojej drodze napotyka cierpienia, tragedie, jest bliski śmierci, ale odradza się, powraca do życia.

- Na przykład ta iglica, która upadła, o wysokości 90 metrów, w formie, w jakiej ją pamiętamy, pochodzi z XIX wieku. Jest autorstwa architekta on nazwisku Viollet-le- Duc. Więc katedra żyje poprzez to, że się ciągle zmienia. Jej życie polega też na ciągłych przemianach dokonywanych przez architektów, czasem o charakterze wręcz radykalnym. Mający nie tylko religijne znaczenie symbol odradza się wciąż na nowo w przenikaniu się wiary i sztuki. Poza tym Notre Dame architektonicznie stanowi serce założenia miasta. Imponujące gotyckie wieże, których na szczęście nie strawił ogień, były widoczne z daleka i całe miasto koncentrowało się wokół nich - mówił.

Watykan zaoferował pomoc

Potem hierarcha powrócił do incydentu ściśle związanego z katedrą Notre Dame, który miał ogromny wpływ na życie jednego młodego człowieka i całą literaturę francuską.

- Chciałbym przypomnieć o tym jak na początku XX wieku po południu w dzień Bożego Narodzenia do katedry Notre Dame wszedł pewien młodzieniec. Usłyszał chorał gregoriański. Odprawiano nieszpory. Potem ten młodzieniec wspominał, że czuł, jakby go trafił piorun. "W tym momencie zmieniło się całe moje życie. I już nie zmieniłem drogi, na którą wtedy wszedłem". Tak się nawrócił francuski poeta Paul Claudel. A więc chodzi o wymiar duchowy, wymiar tajemnicy, który przeżywają także niewierzący, wymiar transcendencji - przekonywał hierarcha.

Kardynał Ravasi zapowiedział, że Watykan zaproponuje władzom francuskim pomoc cenionych na całym świecie fachowców z Muzeów Watykańskich w rekonstrukcji katedry i restauracji zniszczonych dzieł sztuki.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek zapewnił paryżan i cały naród francuski o bliskości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:41
Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej zapewnił wiernych z Paryża, mieszkańców tego miasta i cały naród francuski o swej bliskości po pożarze katedry Notre Dame. Wyraził wdzięczność tym, którzy dołożyli starań, by ratować świątynię.
rozwiń zwiń