X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: w Polsce istnieje dobrze rozwinięty system opieki nad zabytkami

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:10
Polska solidaryzuje się z Francją, mówi o prewencji przy ochronie zabytków i przypomina o chrześcijaństwie będącym podstawą tożsamości Europy. Takie stanowisko przedstawia wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na unijnej naradzie w Paryżu poświęconej ochronie europejskiego dziedzictwa. Spotkanie zwołał prezydent Francji Emmanuel Macron po tragicznym pożarze katedry Notre Dame. 
Audio
  • Minister kultury Piotr Gliński o katedrze Notre Dame (źr. IAR)
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w katedrze Notre Dame
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w katedrze Notre DameFoto: Twitter/ Konto ministra kultury Piotra Glińskiego

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że szczególnie ważne dla Polski jest podkreślenie roli chrześcijaństwa w Europie. Zaznaczył, że u podstaw tożsamości kulturowej i historycznej leży związany z chrześcijaństwem i kościołem katolickim system wartości. 

odbudujmy notre dame - baner.jpg
Odbudujmy Notre Dame. Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Minister Kultury powiedział, że jeśli chodzi o ochronę zabytków, to Polska może być przykładem dla innych krajów. Zaznaczył, że w Polsce istnieje dobrze rozwinięty system opieki nad zabytkami i dziedzictwem kulturowym, a nie wszędzie na świecie występują takie rozwiązania. Piotr Gliński dodał, że dlatego ważna jest debata o tym jakie narzędzia można wprowadzić, aby chronić dziedzictwo kulturowe. 

Po kilkugodzinnej dyskusji ministrowie kultury i do spraw europejskich z unijnych krajów przyjmą deklarację. Ma być w niej mowa o koordynacji eksperckiej, dotyczącej ochrony zabytków i nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Drugi obszar to większe zaangażowanie młodzieży w te działania w ramach unijnych programów Erasmus czy Europejski Korpus Solidarności. Natomiast trzeci element jest finansowy. Chodzi o większą elastyczność w wydawaniu unijnych funduszy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

***

Dobrowolnych wpłat na rzecz odbudowy katedry Notre-Dame można dokonywać na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści ODBUDOWA (koszt 2,46 z VAT). 

Informacje na temat katedry Notre Dame oraz pożaru, który jej dotknął, znajdują się na stronie internetowej notredame.polskieradio24.pl.

IAR/agkm, msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:47
Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak wyglądało zawalenie się głównej iglicy Notre Dame. Dramatyczny widok

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 00:30
Strażacy nadal walczą z pożarem w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Wcześniej runęła objęta ogniem iglica, a następnie niemal cały dach Katedry Notre Dame w Paryżu. Nagranie z tego zdarzenia zostało zarejestrowane i udostępnione w mediach społecznościowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk o pożarze katedry Notre Dame: czujemy się współodpowiedzialni za europejskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 20:56
- Mam głęboką nadzieje, że Francuzi będą zainteresowani naszą pomocą przy odbudowie katedry Notre Dame. Mamy polskiego ducha i czujemy się odpowiedzialni za wszystko, co jest nazywane europejskim dziedzictwem kulturowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń