X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dopiero wojna w Gruzji przekonała UE do Partnerstwa Wschodniego?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 07:20
W tym tygodniu mija 10 lat od pierwszego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Jego początki wspominał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były szef MSZ Szwecji Carl Bildt. Szwecja i Polska forsowały plan Partnerstwa Wschodniego od 2008 roku i ostatecznie im się to udało, choć sukces nie był pewny.
Audio
Były szef MSZ Szwecji Carl Bildt
Były szef MSZ Szwecji Carl BildtFoto: PAP/EPA/SOREN ANDERSSON

- 10. rocznica Partnerstwa Wschodniego to czas na refleksję o tym, co już osiągnięto, a co jeszcze możemy zrobić - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Carl Bildt, były szef MSZ Szwecji, obecnie współprzewodniczący Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. 

- Podkreślmy, że Partnerstwo Wschodnie powstawało w określonym kontekście. Unia Europejska po falach rozszerzeń zaczynała przyglądać się ostrożniej swojemu sąsiedztwu. Poświęcano temu wiele uwagi. Francja wystąpiła z ideą Unii na rzecz Regionu Śródziemnomorskiego – mówił portalowi PolskieRadio24.pl Carl Bildt. Do tego poświęcano też wiele uwagi relacjom z Rosją.

- W Polsce i w Szwecji czuliśmy, że powinniśmy zrobić coś na rzecz tych właśnie państw między Unią Europejską a Rosją. Wiedzieliśmy, że tam będą się dziać ważne rzeczy. Chcieliśmy też odpowiedzieć na potrzeby i prośby pogłębienia relacji, płynące z tych państw - mówił Carl Bildt.

- Wiosną 2008 roku przedstawialiśmy dokument w sprawie Partnerstwa Wschodniego. Sprawa była procedowana przez jakiś czas, bo Unia Europejska nigdy nie działa bardzo szybko - powiedział.

- Potem miała miejsce wojna w Gruzji. To tak naprawdę przyspieszyło proces decyzyjny w sprawie Partnerstwa Wschodniego. W UE przewodniczyła wówczas Francja. Francuzi mieli poczucie, że coś należy zrobić. To oznaczało, że mieliśmy silniejsze poparcie dla Partnerstwa Wschodniego jesienią 2008 roku - mówił. Jak przypuszcza, gdyby nie ta okoliczność, być może sytuacja rozwinęłaby się inaczej.

Partnerstwo Wschodnie przyniosło rezultaty. Jednak Armenia uległa presji Rosji

Co miało miejsce od tamtego czasu? Jak mówił Carl Bildt, państwa Partnerstwa Wschodniego są bardzo różne i nigdy nie zakładano jednolitego procesu rozwoju relacji.

Najistotniejsze wydarzenia, jak zaznaczył, to podpisanie umów stowarzyszeniowych i o wolnym oraz pogłębionym handlu (DCFTA) z częścią państw, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją. - Rozmawialiśmy także z Armenią, jednak Moskwa zaczęła kontrofensywę późnym latem 2013 roku - przypominał.

- Sprawili, że Armenia zmieniła zdanie, i to podczas jednej nocy w Moskwie - zauważył.

Wojna z Ukrainą

Jednak, jak mówił Carl Bildt, Rosji nie udało się zmienić decyzji Ukrainy. - Użyli każdego możliwego instrumentu, który mieli w arsenale przeciwko swemu przyjacielowi, Wiktorowi Janukowyczowi. To wszystko doprowadziło do opóźnienia podpisania umowy, ale nie do rezygnacji. W końcu Rosja doprowadziła do wojny, próbując sprowadzić Ukrainę z kursu na Zachód. I tutaj Rosja poniosła porażkę - mówił.

Dodał, że UE wspierała reformy na Ukrainie, w Gruzji, w Mołdawii, która ostatnio przechodzi jednak przez okres politycznych trudności.

- Białoruś była od początku innym przypadkiem niż pozostałe państwa - zaznaczył były szef MSZ Szwecji. Jej gospodarka, jak zauważył, nie funkcjonuje bez ciągłego wsparcia od Rosji.

Sankcje wobec Rosji, jak podkreślił były szef MSZ Szwecji Carl Bildt, trzeba utrzymać. - Niebezpiecznie byłoby ich zniesienie. Ważna jest tutaj długofalowa konsekwencja - zaznaczył.

***

Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gruziński ekspert: Europa powinna podzielać odwagę Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 14:00
- W Tibilisi Lech Kaczyński pokazał Europejczykom, jak ważna jest odwaga, by w istotnym momencie być liderem, działać, poprowadzić innych. Nikt nie może zaprzeczyć, że Europejczycy powinni rozumieć i podzielać tę jego odwagę. To bardzo ważny wkład Lecha Kaczyńskiego w dziedzictwo Polski, Europy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kakha Gogolaszwili, gruziński analityk. Podkreśla duży wkład byłego prezydenta w drogę Gruzji ku Zachodowi i Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o Partnerstwie Wschodnim: bezpieczeństwo, głupcze!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 08:00
- Koniec końców – wszystko sprowadza się do bezpieczeństwa. Parafrazując maksymę jednego z prezydentów USA – ”Bezpieczeństwo głupcze”. On zwykł mówić o gospodarce, ale tutaj na Wschodzie – na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert ds. międzynarodowych Dan Dungaciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bój o Partnerstwo Wschodnie. Ekspertka: w UE nie ma teraz dobrego klimatu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 15:58
- Komisja Europejska ma konkretne założenia wobec Partnerstwa Wschodniego do 2020 roku. Trzeba ustalić nowe cele i w UE trwa dyskusja na ten temat – mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, redaktor raportu z rekomendacjami dla Partnerstwa.  – Mimo że UE potępia agresję Rosji na terytorium Ukrainy, paradoksalnie nie przekłada się to na ambitny program Partnerstwa Wschodniego - dodaje. Problemem jest m.in. nastawienie niektórych państw.
rozwiń zwiń