X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA nałożyły nowe sankcje na Iran na najważniejsze po ropie towary eksportowe

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 21:17
Biały Dom nakłada sankcje na pochodzące z Iranu żelazo, stal, aluminium, miedź. Są to największe eksportowe dobra Iranu po ropie naftowej, której eksport obecnie Stany Zjednoczone starają się zatrzymać zupełnie. Wcześniej gdy zapowiadano wprowadzenie nowych sankcji USA na Iran, źródła w Białym Domu przed łamaniem restrykcji.
Prezydent Irany Hassan Rouhani i dyrektor Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi podczas inspekcji 9 kwietnia
Prezydent Irany Hassan Rouhani i dyrektor Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi podczas inspekcji 9 kwietniaFoto: PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENCY OFFICE HANDOUT

Prezydent USA Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające sankcje na eksport irańskiej stali i innych metali. Poinformował też, że jest to ostrzeżenie dla krajów importujących metale z Iranu.

Rozporządzenie wykonawcze jest sygnałem dla innych krajów, "że pozwalanie na to, by irańska stal i inne metale wpływały do ich portów, nie będzie już tolerowane" - powiedział prezydent.

Dekret Trumpa pozwoli też na nałożenie restrykcji na instytucje finansowe zaangażowane w transakcje związane z irańskim sektorem metalowym - podaje Reuters

Ostrzeżenie przed łamaniem sankcji

- USA ostrzegają też banki, inwestorów i firmy w Europie przed angażowaniem się w jakiekolwiek transakcje z Teheranem przy wykorzystaniu systemów płatności nieopartych na dolarze - powiedział wcześniej wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu. Ktokolwiek złamie amerykańskie sankcje, zostanie zidentyfikowany i pociągnięty do odpowiedzialności - dodał rozmówca Reutera.

Decyzja Iranu, by wycofać się z pewnych zobowiązań wynikających z międzynarodowego paktu nuklearnego, "to nic innego, jak nuklearne szantażowanie Europy" - powiedział przedstawiciel administracji.

Również w środę specjalny wysłannik USA do Iranu Brian Hook powiedział, że globalne rynki przewidziały już spadek eksportu irańskiej ropy do zera i Stany Zjednoczone nie przyznają już nikomu tymczasowego zezwolenia na kupno irańskiego surowca.

Hook oznajmił, że USA nie chcą wojny z Teheranem, ale Waszyngton będzie tak długo wywierał "maksymalną presję" na Iran, aż "zmieni się jego zachowanie".

Wizyta Pompeo w Iraku

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, powołując się na wywiad USA, powiedział, że amerykańska administracja dysponuje informacją, iż Iran "eskaluje swe działania"; przedstawiciel Departamentu Stanu w wywiadzie dla "Wall Street Journal" ocenił, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że Teheran planuje ataki, a niezaplanowana wizyta Pompeo w Iraku była formą zapewnienia tego kraju, że Stany Zjednoczone będą go bronić.

Pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan oświadczył wcześniej, że USA odpowiedzą na wszelkie ataki na ich siły, interesy i ich sojuszników.

Iran wycofuje się z niektórych zapisów porozumienia nuklearnego

Wcześniej w środę resort spraw zagranicznych Iranu poinformował, że Teheran wycofa się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku, a prezydent Iranu Hasan Rowhani zagroził wznowieniem produkcji wysoko wzbogaconego uranu.

O wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy poinformowano sygnatariuszy porozumienia nuklearnego w listach od prezydenta Rowhaniego, które dostarczono w środę rano ambasadorom Chin, Francji, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii, które wraz z USA były stronami umowy z Teheranem.

Prezydent Donald Trump 8 maja 2018 roku zdecydował o wycofaniu USA z porozumienia, a obecnie amerykańska administracja zacieśnia restrykcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy.

W środę Rowhani wyznaczył pozostającym w umowie pięciu krajom termin 60 dni na spełnienie obietnic dotyczących ochrony irańskiej ropy i sektora bankowego przed amerykańskimi sankcjami. W liście do ambasadorów zagrożono, że jeśli to nie nastąpi, Iran zawiesi stosowanie kolejnych postanowień porozumienia.

Państwa, które oprócz Stanów Zjednoczonych były stronami układu z Teheranem, od początku były przeciwne decyzji Trumpa; uzgodniły jesienią z Iranem, że postarają się utrzymać w mocy pakt nuklearny i relacje handlowe. UE zadeklarowała, że zamierza stworzyć mechanizmy płatnicze, które pozwolą ominąć amerykańskie restrykcje poprzez zrezygnowanie z dolara jako waluty rozliczeń z Teheranem. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bombowce B-52 w grupie uderzeniowej, którą USA wysyła na Bliski Wschód

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 19:37
W amerykańskiej grupie uderzeniowej, która zostanie wysłana na Bliski Wschód, znajdą się prawdopodobnie cztery bombowce B-52 - poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródło zbliżone do Białego Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wysyłają okręty na Bliski Wschód. "Chcą wpłynąć na Iran"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 21:40
- Stany Zjednoczone mają bazy w Bahrajnie i w Katarze, ale są one niewystarczające do przeprowadzenia interwencji zbrojnej i nalotów, dlatego podprowadzają grupę lotniskową - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z WEI. Gościem programu był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran wycofuje się z części ustaleń paktu nuklearnego. Wznowi prace nad wzbogacaniem uranu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 08:16
Władze Iranu przekazały ambasadorom państw sygnatariuszy umowy nuklearnej listy, w których poinformowano o wycofaniu się Teheranu z niektórych zobowiązań zawartych w tym porozumieniu - podała w środę AFP, powołując się na przedstawicieli władz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja, Chiny i Europa chcą utrzymania porozumienia nuklearnego. Iran wycofuje się z części umowy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 16:15
Chiny, Francja, Niemcy, Rosja i Wielka Brytania deklarują wolę dotrzymania zasad porozumienia nukelarnego zawartego w 2015 roku z Iranem. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że obecnie potrzebne są konsultacje państw będących uczestnikami porozumienia z Iranem, jednak nie ma konieczności, by spotkali się szefowie MSZ. Władze Iranu ogłosiły dziś, że podjęły decyzję o wycofaniu się z niektórych swych zobowiązań zawartych w umowie.
rozwiń zwiń