X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pakt nuklearny z Iranem. Zdecydowane stanowisko sygnatariuszy na zapowiedzi Teheranu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:50
Szefowa dyplomacji UE, a także ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, czyli państw, które były zaangażowane w wypracowanie porozumienia nuklearnego z Iranem, odrzucili w czwartek ultimatum władz w Teheranie w sprawie tego układu. 
Prezydent Iranu podczas prezentacji osiągnięć irańskiego programu nuklearnego
Prezydent Iranu podczas prezentacji osiągnięć irańskiego programu nuklearnego Foto: PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENCY OFFICE

"Odrzucamy wszelkie ultimatum; ocenimy wypełnianie przez Iran jego zobowiązań" - napisali we wspólnym oświadczeniu Federica Mogherini, Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas oraz Jeremy Hunt. 

Iran poinformował w środę, że zdecydował o wycofaniu się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani zagroził wznowieniem produkcji wysoko wzbogaconego uranu, dając państwom pozostającym w umowie 60 dni na spełnienie obietnic dotyczących ochrony irańskiej ropy i sektora bankowego przed amerykańskimi sankcjami. 

Unijni dyplomaci sugerowali wcześniej, że na razie nie będzie zmiany w polityce wobec Iranu, a ewentualne sankcje będą wprowadzane nie za zapowiedzi, ale za faktyczne łamanie przez Teheran zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego. 

Zachować i wdrożyć układ

W czwartkowym oświadczeniu wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE, a także szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii podkreślili, że przyjęli oświadczenie Iranu z wielkim zaniepokojeniem. Zaznaczyli, że są w pełni zaangażowani, by zachować i w pełni wdrożyć układ, nazywając go kluczowym osiągnięciem globalnej architektury w sprawie nierozprzestrzeniania broni jądrowej. 

iran 1200 shutt.jpg
Iran wycofuje się z części ustaleń paktu nuklearnego. Wznowi prace nad wzbogacaniem uranu?

Poza Stanami Zjednoczonymi, które w maju 2018 roku zdecydowały o wycofaniu się z porozumienia, pozostali sygnatariusze, czyli Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy cały czas starają się utrzymać postanowienia umowy w mocy. Nie jest to jednak proste, gdyż zgoda Teheranu na kontrolę programu nuklearnego wynikała z chęci uwolnienia się od zachodnich sankcji, które dusiły irańską gospodarkę. Ich przywrócenie skutkowało np. wycofaniem się francuskiego Totala z Iranu; w przeciwnym razie firma miałaby kłopoty w USA. 

Choć UE starała się opracować mechanizmy chroniące europejskie firmy działające w Iranie przed amerykańskimi restrykcjami, to biznes działa według swojej logiki, starając się zmniejszyć straty. Zapowiedź produkcji wysoko wzbogaconego uranu jako taka nie jest jeszcze złamaniem umowy przez Iran, ale jeśli faktycznie do tego dojdzie, porozumienie de facto przestanie obowiązywać. 

Handel z Iranem

Paryż, Berlin, Londyn i Bruksela cały czas mają nadzieję, że tak się jednak nie stanie. "Zdecydowanie wzywamy Iran do dalszego wypełniania w całości swoich zobowiązań w ramach umowy, tak jak do tej pory i do powstrzymania się od jakichkolwiek kroków eskalacyjnych" - podkreślono w oświadczeniu. 
Mogherini, Le Drian, Maas i Hunt liczą też, że Iran będzie nadal przestrzegał ustalonych w ramach umowy mechanizmów kontrolujących jego program nuklearny. "Jednocześnie przypominamy nasze własne zobowiązania wynikające z umowy, w tym dotyczące zniesienia sankcji dla dobra narodu irańskiego" - zaznaczyli. 

Dyplomaci zadeklarowali podejmowanie dalszych wysiłków w celu umożliwienia kontynuacji legalnego handlu z Iranem, w tym poprzez spółkę specjalnego przeznaczenia INSTEX. Pod koniec stycznia Francja, Niemcy i Wielka Brytania założyły ją, by zarządzać kanałem płatności obsługującym transakcje finansowe z Iranem. Celem miało być obejście amerykańskich restrykcji. Obserwatorzy wskazywali jednak, że mało prawdopodobne, by nowy kanał płatności przyczynił się do ożywienia handlu z Iranem. Zwłaszcza że spółka ma na początku obsługiwać jedynie transakcje handlu żywnością, lekami i produktami medycznymi. 

Tymczasem prezydent USA Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające nowe sankcje tym razem na eksport irańskich metali. Poinformował też, że jest to ostrzeżenie dla krajów importujących metale z Iranu, a sankcje pozostaną w mocy, aż Teheran "zmieni swe zachowanie". 

Biały Dom poinformował, że USA będą wywierały na Teheran "maksymalną presję", aż zmuszą irański rząd do zrezygnowania z programu nuklearnego, z budowy pocisków balistycznych, działań destabilizujących region i wspierania ugrupowań terrorystycznych. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA nałożyły nowe sankcje na Iran na najważniejsze po ropie towary eksportowe

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 21:17
Biały Dom nakłada sankcje na pochodzące z Iranu żelazo, stal, aluminium, miedź. Są to największe eksportowe dobra Iranu po ropie naftowej, której eksport obecnie Stany Zjednoczone starają się zatrzymać zupełnie. Wcześniej gdy zapowiadano wprowadzenie nowych sankcji USA na Iran, źródła w Białym Domu przed łamaniem restrykcji.
rozwiń zwiń