X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Waszyngtonie otwarto Muzeum Szpiegostwa. Nie brak w nim polskich wątków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 09:46
Samochód Jamesa Bonda, szminka będąca jednocześnie pistoletem oraz interaktywny plan akcji zabicia Osamy bin Ladena. To niektóre atrakcje nowego Międzynarodowego Muzeum Szpiegostwa, które otwarto w Waszyngtonie. 
Audio
  • Polskie wątki w muzeum szpiegostwa w Waszyngtonie. Relacja Edyty Wałkuskiej (IAR)
Fragment wystawy w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa w Waszyngtonie
Fragment wystawy w Międzynarodowym Muzeum Szpiegostwa w WaszyngtonieFoto: Edyta Wałkuska / Polskie Radio

W muzeum są prezentowane także polskie wątki - postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, szpiegowski papieros z lat 60 czy złamanie kodu Enigmy. 

Kurator muzeum Alexis Albion powiedziała Polskiemu Radiu, że dokonania polskich kryptologów stanowią ważny element historii służb wywiadowczych. - Opowiadamy historię słynnego polskiego matematyka Mariana Rejewskiego. To dzięki jego odkryciom brytyjscy kryptolodzy z Bletchley Park mogli kontynuować prace nad złamaniem kodu Enigmy. Alan Turing w swojej pracy oparł się na maszynie kryptologicznej zwanej polską bombą - podkreśliła kurator. 

Międzynarodowe Muzeum Szpiegostwa powstało na bazie niewielkiego muzeum szpiegostwa działającego w Waszyngtonie od 2002 roku. Koszt budowy nowej, futurystycznej siedziby wyniósł 160 milionów dolarów. W muzeum zgromadzono 7 tysięcy eksponatów z całego świata i różnych epok historycznych. Tematyka wystaw obejmuje nie tylko metody pracy agentów, ale również technologie wywiadowcze, wojnę informacyjną i psychologiczną oraz szpiegostwo gospodarcze.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak