X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polski MSZ: skarga KE dot. przyjęcia uchodźców bezprzedmiotowa

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 10:07
Polska uważa, że skarga Komisji Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców jest bezprzedmiotowa, bo unijne przepisy w tej sprawie już wygasły. Takie stanowisko przedstawił w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna z MSZ.
Audio
  • Polska uważa, że skarga Komisji Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców jest bezprzedmiotowa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdjęcie ilustracyjne
Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/corgarashu

Komisja jest jednak innego zdania. O 9.30 rozpoczęła się rozprawa dotyczące pozwu Komisji przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom, które również nie zrealizowały ustaleń z jesieni 2015 roku. Wtedy większość unijnych krajów zdecydowała o przyjęciu przez Wspólnotę 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. 

Pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna z MSZ przypomniał, że program przyjmowania uchodźców był rozpisany na dwa lata, wygasł jesienią 2017 roku. - Te decyzje nie obowiązują już od dłuższego czasu. Nie jest możliwe ich wykonanie. Nawet w przypadku, zakładając niekorzystnego wyroku Trybunału dla Polski, wyrok ten będzie miał wyłącznie znaczenie deklaratoryjne - powiedział Bogusław Majczyna. 

W Komisji Europejskiej są jednak tacy, którzy uważają, że choć przepisy wygasły, to jednak w Grecji wciąż jeszcze są uchodźcy, którzy kwalifikują się do relokacji w Unii, bo przybyli do Europy, kiedy przepisy jeszcze obowiązywały. Rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia w unijnym Trybunale zwracają uwagę na jeszcze jedną rzecz - z punktu widzenia skuteczności orzecznictwa trudny do wyobrażenia byłby brak konsekwencji prawnych pozwu Komisji.

"Zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Polski"

Tak też uważają prawnicy Komisji Europejskiej. Mówią, że to mogłaby być zachęta dla innych krajów do naruszenia przepisów i niewykonania zobowiązań. - Nie można więc wykluczyć, że w przypadku wyroku skazującego, Komisja będzie chciała wymusić na Polsce, pod groźbą kar finansowych, przyjęcie pewnej grupy uchodźców - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z prawników. 

Polska jednak podkreśla, że jej stanowisko o odmowie przyjęcia uchodźców było uzasadnione. - Co prawda nie możemy kwestionować faktu, że decyzje relokacyjne nie zostały wykonane, jednak nie zostały one wykonane z przyczyn, które naszym zdaniem są uzasadnione. Główną przyczyną był fakt zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Te zagrożenia wynikały przede wszystkim z faktu braku możliwości skutecznej weryfikacji tożsamości osób, które miały być skierowane do relokacji do Polski - tłumaczył pełnomocnik rządu.

Powoływał się też na zapisy traktatowe zastrzegające kompetencje dla państw członkowskich jeśli chodzi o ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. - Jest to niezbywalna kompetencja państw członkowskich. Prawo unijne i obowiązki wynikające z prawa unijnego tej kompetencji nie mogą naruszać i nie mogą uniemożliwiać wykonania przez organy państwa obowiązku w tym zakresie - powiedział Bogusław Majczyna.

Zwrócił też uwagę na jeszcze jedną rzecz - Polska, Czechy i Węgry nie są jedynymi państwami, które nie zrealizowały postanowień z jesieni 2017 roku. - Tych państw było więcej, w różnym zakresie, ale fakt pozostaje faktem, że większość państw członkowskich również tych decyzji relokacyjnych nie wykonało. Komisja skierowała skargi do Trybunału wyłączenie przeciwko trzem państwom członkowskim. W naszym przekonaniu jest to przejaw nierównego traktowania państw członkowskich przez Komisję Europejską - powiedział Bogusław Majczyna z MSZ. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

15 maja rozprawa ws. skargi KE na Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:50
Na 15 maja wyznaczono rozprawę w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców. W grudniu 2017 roku Bruksela pozwała także Węgry, które nie przyjęły żadnej osoby w ramach programu relokacji i Czechy, które przyjęły kilkanaście osób, ale później wstrzymały wszelkie decyzje
rozwiń zwiń