X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Włochy: Weterani Armii Andersa z patriotyczną pielgrzymką w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 07:30
Weterani Armii Andersa przybyli do Włoch z patriotyczną pielgrzymką w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W czwartek wspólnie z delegacją państwową będą modlić się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 
Audio
  • Weterani Armii Andersa z patriotyczną pielgrzymką w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino (IAR)
Uroczystości przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie
Uroczystości przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że będzie to szczególna wizyta. - Możemy tam podziękować Ojcu Świętemu za to, że nigdy nie zapomniał o Monte Cassino, że był tam wielokrotnie i uczył nas jak ważna jest pamięć w kształtowaniu tożsamości narodu - zaznaczył.

Po południu polska delegacja weźmie udział w uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo. Tam spoczywa ponad tysiąc włoskich żołnierzy, którzy w 1943 roku stanęli po stronie aliantów w walce o wyzwolenie kraju spod faszyzmu.

- Oddamy tam hołd generałowi Umberto Utili, który bardzo blisko współpracował militarnie z generałem Władysławem Andersem. W ubiegłym roku przekazaliśmy do zbiorów miejscowego muzeum ich fotografię, na której mężowie stanu rozmawiają o przyszłości Europy, gdy zostanie pokonany najeźdźca, który podeptał wolność Polski i Włoch - dodał.

75. rocznica bitwy o Monte Cassino

Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w sobotę, wezmą w nich udział prezydent Andrzej Duda oraz po raz pierwszy Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella. Obecny będzie też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz liczna delegacja Wojska Polskiego.

Będą również przedstawiciele harcerstwa oraz uczniowie szkół noszących imię generała Władysława Andersa i Monte Cassino - łącznie około 2,5 tysiąca uczestników. Jak zaznacza Jan Józef Kasprzyk, będą to największe w okresie powojennym obchody rocznicy bitwy.

Pielgrzymka weteranów oraz polskiej delegacji potrwa do niedzieli. Organizuje ją Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także "bitwą o Rzym", trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi, a Niemcami w rejonie położonego na wzgórzu klasztoru. 18 maja 1944 r. po zaciętych walkach zdobył go 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych. 

dn

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Włochy Europa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak