X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Izrael: wcześniejsze wybory skutkiem samorozwiązania parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 07:25
Izraelski parlament przegłosował krótko po północy w czwartek decyzję o samorozwiązaniu w związku z niemożnością sformowania rządu przez Benjamina Netanjahu. Za rozwiązaniem wybranego w kwietniu Knesetu głosowało 74 deputowanych, a 45 było przeciwnych. 
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin NetanjahuFoto: shutterstock.com

Wybory nowego Knesetu odbędą się 17 września. Rozwiązanie parlamentu stało się koniecznością, ponieważ w środę upłynął ustawowy termin sformowania koalicji rządzącej, którą to misję powierzono liderowi partii Likud Benjaminowi Netanjahu. Ugrupowanie to zdobyło 35 mandatów w 120-osobowym Knesecie.

Benjamin Netanjahu już po raz piąty miał stanąć na czele rządu, mimo kierowanych pod jego adresem trzech poważnych zarzutów o korupcję. Izraelski polityk stanowczo odrzuca te oskarżenia. W wypowiedzi dla mediów bezpośrednio po głosowaniu w Knesecie, Netanjahu zapowiedział, że jego macierzysta partia Likud "wygra wybory" zaplanowane na wrzesień. - Poprowadzimy ostrą, wyrazistą kampanię, która przyniesie nam zwycięstwo". - Wygramy my i wygra społeczeństwo - zapewnił w rozmowie z państwową rozgłośnią radiową Kan.

Pierwsza taka decyzja w historii

Decyzja o samorozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów parlamentarnych w miesiąc po poprzednich jest decyzją bez precedensu. W historii państwa Izrael nie było dotąd takiego przypadku - wskazują agencje informacyjne.


sprawiedliwi-1200-pap.jpg
23 Polaków dołączyło do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata


Benjamin Netanjahu niemal do końca wierzył w sformowanie koalicji. Jeszcze w poniedziałek zapewniał, że wciąż jest na to czas. Apelował do szefa partii Nasz Dom Izrael Awigdora Liebermana o przystąpienie do sojuszu rządowego. Podczas konferencji prasowej w Knesecie na początku tygodnia Netanjahu zapewniał, że robi "wszystko co możliwe, by utworzyć prawicowy rząd i uniknąć niepotrzebnych wyborów, które będą kosztowały miliony szekli. Lider Likudu oskarżył przy tej okazji Liebermana o impas w rozmowach koalicyjnych i próbę "paraliżu państwa na następne półtora roku". Dodał, że "jeśli będzie wola", to spór można "rozwiązać w dwie minuty".

Wcześniej w poniedziałek - jak relacjonują izraelskie media - doszło do krótkiego spotkania "ostatniej szansy" Benjamina Netanjahu z Awigdorem Liebermanem. Miało ono zakończyć się fiaskiem. Lieberman domagał się, by ultraortodoksyjni Żydzi służyli w wojsku tak, jak inni obywatele. Według części ekspertów oraz sympatyków Likudu w rzeczywistości prawdziwym motywem tego polityka jest chęć zastąpienia Netanjahu na czele izraelskiej prawicy.

Tarcia i zarzuty wobec premiera przeskodzą

Prawica, czyli Likud wraz z sojuszniczymi, skrajnie prawicowymi i ultraortodoksyjnymi formacjami dysponuje w parlamencie łącznie 65-oma miejscami w 120-osobowym Knesecie. Jeśliby Benjamin Netanjahu udało się zbudować koalicję, byłaby to jego piąta kadencja na stanowisku premiera rządu. Dotychczas nie udało się to żadnemu politykowi w historii żydowskiego państwa.

Tarcia na prawicy, a także zarzuty korupcyjne wobec Benjamina Netanjahu są poważną przeszkodą na drodze do osiągnięcia tego celu. Opinii publicznej znane są trzy skandale z udziałem Netanjahu. W grudniu 2018 roku izraelska policja zarekomendowała postawienie zarzutów korupcyjnych w sprawie dotyczącej giganta telekomunikacyjnego Bezeq. Benjamin Netanjahu, w zamian za przychylne dla firmy i warte setki milionów dolarów zmiany w prawie, miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do Bezeq serwisie informacyjnym Walla.

Wcześniej policja zarekomendowała postawienie mu zarzutów także w dwóch innych sprawach - dotyczących przyjmowania kosztownych prezentów od znajomych biznesmenów oraz oferowania korzystnych dla jednej z gazet zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Benjamin Netanjahu odpowiada aktorce: Izrael to państwo narodowe Żydów i tylko ich

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:07
"Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli" - oświadczył izraelski premier Benjamin Netanjahu. Odnosząc się do Arabów zamieszkujących Izrael, podkreślił, że jest to "państwo narodowe Żydów". Była to odpowiedź na krytykę ze strony izraelskiej aktorki Rotem Seli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agi Miszol: życie poety to nie jest łatwa droga

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 22:00
Agi Miszol, wybitna izraelska poetka, odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelskie roszczenia wobec Polski. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 09:00
- Nie rozumiem polityki Izraela. Ich wojowanie z Polską, to napędzanie antysemityzmu. To oczywiście leży w ich interesie, bo łatwiej nas wtedy ustawić do kąta - powiedział Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska). O relacjach polsko-izrealeskich mówili w Polskim Radiu 24 także Adam Buła ("Polska The Times") oraz Piotr Grzybowski (Radio Warszawa). 
rozwiń zwiń