X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ukraina może zostać specjalnym sojusznikiem USA spoza NATO. Jest projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 19:34
W Kongresie USA zaprezentowano projekt ustawy o wzmocnieniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy i nadaniu jej statusu specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO - poinformowała ukraińska ambasada w Waszyngtonie.
Kongres Stanów Zjednoczonych
Kongres Stanów ZjednoczonychFoto: Shutterstock

Administracja nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazała jednocześnie, że prezydent Donald Trump zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w USA.

Dziękując za zaproszenie Zełenski oświadczył, że projekt ustawy, który przedstawiono w Izbie Reprezentantów, "jest ważnym sygnałem świadczącym o silnym partnerstwie strategicznym między dwoma państwami".

Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie, używane przez Stany Zjednoczone wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten mają m.in. Izrael, Japonia i Korea Południowa.

Wsparcie dążeń Ukrainy do integracji europejskiej i euroatlantyckiej

Ambasada Ukrainy w USA wyjaśniła na Facebooku, że ustawa przewiduje m.in. nowe dostawy uzbrojenia, w tym śmiercionośnego, oraz wzmocnienie możliwości Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom cybernetycznym. "Lista rodzajów uzbrojenia, które może być przekazane Ukrainie, zostaje uzupełniona o systemy przeciwczołgowe, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze" - czytamy.

W projekcie ustawy mówi się również o wsparciu dążeń Ukrainy do integracji europejskiej i euroatlantyckiej, prawie narodu ukraińskiego do własnego wyboru polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa, a także o dalszym wzmacnianiu wartości demokratycznych, transparentności i walki z korupcją.

W dokumencie zaprezentowanym w Izbie Reprezentantów podkreślono, że USA nie akceptują zmian terytorialnych na Ukrainie, dokonanych z użyciem siły, w tym także - jak napisała ambasada Ukrainy - "poprzez nielegalne wtargnięcie Federacji Rosyjskiej na (ukraiński) Krym i Donbas oraz okupację tych terytoriów".

"Projekt ustawy jest ważnym krokiem ku pogłębieniu ukraińsko-amerykańskiego partnerstwa"

W projekcie ustawy potępiono przetrzymywanie przez władze Rosji 24 marynarzy ukraińskiej floty wojennej, zatrzymanych wraz z trzema okrętami w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku oraz podkreślono konieczność "usilnego nakłonienia Federacji Rosyjskiej do pełnej implementacji mińskich porozumień" w sprawie konfliktu w Donbasie.

Projekt ustawy przygotowali kongresmeni: z Partii Demokratycznej Eliot Engel i Bill Keating oraz z Partii Republikańskiej Michael McCaul i Adam Kinzinger. "Uważamy, że projekt tej ustawy jest nowym ważnym krokiem ku pogłębieniu ukraińsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego w walce z rosyjską agresją" - oświadczyła ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: konflikt USA-Chiny ma wiele obszarów i coraz bardziej się rozszerza

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 21:06
- Wzrost roli Chin w ostatnich 40 latach odbywał się w ramach cieplarnianych warunków stworzonych przez Stany Zjednoczone. (...) Dopóki byli gospodarką stosunkowo małą, to była bardzo dobra wymiana korzyści - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert mówił o rywalizacji USA i Chin.
rozwiń zwiń