X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kazachstan. Exit poll: Kasym-Żomart Tokajew wygrał wybory prezydenckie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 08:35
Według sondażu exit poll niedzielne przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie wygrał ich faworyt, współpracownik byłego przywódcy Nursułtana Nazarbajewa, były przewodniczący Senatu, były premier Kasym-Żomart Tokajew. Zdobył on 70,13 proc. głosów.
Audio
  • W Kazachstanie liczą głosy po wyborach prezydenckich. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Kasym-Żomart Tokajew
Kasym-Żomart TokajewFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Drugie miejsce zajął działacz opozycji, dziennikarz Amirżan Kosanow, uzyskując 15,39 proc. głosów. Był on kandydatem ruchu społecznego Ult Tagdyry (Losy Narodu).

Na trzecim miejscu z 5,82 proc. głosów jest Danija Jespajewa, kandydatka Demokratycznej Partii Kazachstanu "Ak Żoł", reprezentująca środowiska przedsiębiorców. 

Wynik wyborów uważano za przesądzony - Tokajew konkurował z sześciorgiem kandydatów mało znanych opinii publicznej. Po ogłoszeniu przedterminowych wyborów jego kandydatura została wysunięta przez rządzącą Demokratyczną Partię Ludową "Nur Otan" oraz poparta przez Nazarbajewa.

Dymisja Nazarbajewa

66-letni Tokajew po marcowej dymisji Nazarbajewa objął urząd tymczasowego prezydenta. Wcześniej był premierem i wicepremierem Kazachstanu, przez wiele lat pełnił funkcję szefa MSZ, był także zastępcą sekretarza generalnego ONZ.

Policja aresztowała w niedzielę 500 osób protestujących przeciwko wyborom prezydenckim. Kazachska opozycja uznała je za farsę i oskarżyła władze o łamanie zasad demokracji.

W 18-milionowym kraju do głosowania było uprawnionych 11,8 mln ludzi. Głosowanie monitorowało ponad tysiąc zagranicznych obserwatorów, w tym z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR/OBWE). 

Frekwencja wyniosła 77,4 proc. - przekazała kazachska komisja wyborcza. Wstępne rezultaty głosowania oczekiwane są w poniedziałek. Według OBWE dotychczas żadne wybory w historii Kazachstanu nie spełniały standardów demokratycznych.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: sygnały, że Nazarbajew ustąpi, były widoczne od dłuższego czasu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:26
Dotychczasowy prezydent Kazachstanu po 30 latach przywództwa przekazał swoją władzę. - Nursułtan Nazarbajew nie podjął się tego zadania w sposób nagły i nieprzemyślany - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 07:50
W audycji rozmawialiśmy o integracji ekonomicznej i politycznej na terytorium byłego ZSRR.
rozwiń zwiń