X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Donald Trump ws. gazu i NS2: Niemcy stają się zakładnikiem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:30
- Niemcy stawiają się same w niezwykle niekorzystnej sytuacji, w której nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji; to czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział w Waszyngtonie prezydent Donald Trump. 
Audio
  • Wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent USA był pytany przez dziennikarzy podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Gabinecie Owalnym, o to, czy zastosuje sankcje, by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2.


duda_trump_1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zobacz raport specjalny

- Ludzie mają prawo robić to, co chcą. Kwestia Nord Stream 2 to coś, o czym myślę i czemu się przyglądam. Wiele razy podkreślałem problemy, jakie wiążą się z tym gazociągiem – powiedział prezydent USA. Jak zaznaczył, Rosja dostaje miliardy dolarów od Niemiec w zamian za gaz.

- Mamy znacznie lepsze rozwiązanie: LNG, i wiele krajów Europy chce tego gazu, w tym Polska – podkreślił amerykański przywódca. 

Wyraził nadzieję, że "nic złego się nie stanie”. - Mamy bardzo dobre relacje z Rosją, z Chinami, z Niemcami, ale myślę, że Niemcy stawiają siebie w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której 50 a nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji - ocenił Trump. 

Jak zauważył, to Niemcy mają możliwość i moc, by to zmienić nie kupując gazu od Rosji.

- Albo jeśli chcą, niech to robią. Ale to jest naprawdę decyzja Niemiec. Nie sądzę, by obywatele Niemiec byli z tego zadowoleni, bo to naprawdę czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział Trump.

- Niemcy popełniają ogromny błąd poprzez zależność od dostaw gazu rurociągiem z Rosji, ale Niemcy realizują swoje cele polityczne, to jest ich decyzja - mówił też potem prezydent USA Donald Trump. 

1 procent PKB na obronność

Niemcy nie robią tego, co powinny robić, jeśli chodzi o NATO; oni płacą na obronność 1 proc. produktu krajowego brutto, zamiast 2 proc, to nie fair - ocenił w środę prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Niemcy nie robią tego, co powinni robić, jeśli chodzi o NATO - powiedział Trump. - Panu prezydentowi chcę pogratulować i podziękować za to, co robi Polska - Polska płaci maksymalne kwoty - zaznaczył prezydent USA, zwracając się do Andrzeja Dudy.

Jak ocenił, w związku z tym, że część krajów postępuje inaczej, USA ma większe wydatki.

- To nie fair wobec USA - ocenił.

- Niemcy płacą 1 proc., powinny być dwa procent - mówił Trump; jak zaznaczył, obecnie wielu żołnierzy amerykańskich jest w Niemczech i - jak zauważył - oni "są tam od bardzo długiego czasu".

- Więc prawdopodobnie będziemy przemieszczać pewną liczbę żołnierzy, jeśli się dogadamy - dodał prezydent Stanów Zjednoczonych. 

"Żołnierze z Niemiec bądź innego miejsca"

Na początku spotkania z Andrzejem Dudą, Donald Trump, odnosząc się o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce, stwierdził, że mowa jest "o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy". 

"Niemcy popełniają ogromny błąd"

Trump był pytany na konferencji prasowej czy przeniesienie części wojsk z Niemiec do Polski ma wywrzeć nacisk na Niemcy, aby sprostali wymogowi wydatków obronnych. 

- Nie. Chcę powiedzieć stanowczo, że Niemcy popełniają ogromny błąd poprzez zależność od dostaw gazu rurociągiem (z Rosji), ale Niemcy realizują swoje cele polityczne, to jest ich decyzja. Krytycznie się wypowiadam na ten temat. Ogromna część potrzeb energetycznych będzie transportowana tym rurociągiem - mówił Trump. 

Prezydent USA podkreślił jednocześnie, że Polska to "znakomita lokalizacja, wspaniałe miejsce i wspaniała infrastruktura" dla wojsk amerykańskich. - Polska jest naszym przyjacielem już od dawna - podkreślił.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Guzy o wizycie Andrzeja Dudy w USA: kamień milowy na drodze do podniesienia poziomu bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 22:05
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to kamień milowy na drodze do podniesienia poziomu bezpieczeństwa Polski. Czeka nas jednak wiele pracy i wydatków - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zostaną ogłoszone ważne decyzje"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:14
Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie dziś spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Biały Dom zapowiada, że podczas wizyty zostaną ogłoszone ważne decyzje dotyczące amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CNN: pokazowy przelot F-35 nad Białym Domem dla Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 12:07
Władze USA planują pokazowy przelot dwóch samolotów myśliwskich F-35 nad Białym Domem podczas środowej wizyty w nim prezydenta Polski Andrzeja Dudy - informuje CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: jest zgoda prezydentów na tekst umowy ws. wojsk USA

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 17:23
Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump zaakceptowali warunki porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce - poinformował w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: mówimy o 2 tys. żołnierzy, mogą być przeniesieni np. z Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:40
- Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność; mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy - powiedział prezydent USA Donald Trump nt. obecności wojsk USA w Polsce. 
rozwiń zwiń