X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter trwały

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 13:00
- Obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W środę podpisano porozumienie, na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. W Polsce mają też powstać centra szkoleniowe, logistyczne, dowództwo USA na poziomie dywizji.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia (Jedynka/W samo południe)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter ciągły - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. 

Żołnierze mają stacjonować w Polsce na zasadzie rotacyjnej, podobnie jak przysłane wcześniej jednostki. Polskie władze zabiegały wcześniej o stałą bazę USA. Jednak jak mówi Polskiemu Radiu prezydent Andrzej Duda, w praktyce amerykańscy żołnierze będą nad Wisłą cały czas.

- Obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała. Baza to infrastruktura, więc baza rzeczywiście będzie i baza będzie stała i trwała, a obecność żołnierzy będzie ciągła, choć żołnierze będą się zmieniali w formule rotacyjnej, ale będzie też trwała w tym znaczeniu, że zawsze będą amerykańscy żołnierze w Polsce. Taka mniej więcej jest treść tego porozumienia - powiedział prezydent w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Houston.

duda_trump_1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zobacz raport specjalny

- Rotacja będzie następowała na zakładkę - dodał prezydent. Stąd w pewnym momencie w Polsce będzie nawet dwa razy więcej żołnierzy.

O szczegółach rozmieszczenia wojsk mają teraz rozmawiać wojskowi eksperci z obu krajów. Rząd w Warszawie chce też dodatkowo kupić od Amerykanów 32 nowoczesne myśliwce F-35.

Prezydent Donald Trump zapowiedział w Białym Domu, że za wszystko zapłaci Polska. W rozmowie z Polskim Radiem prezydent Andrzej Duda nie chciał podać dokładnych kwot, ale zapewniał, że płatności będą rozłożone w czasie.

- Pamiętajmy o tym, że to są długofalowe programy. Od momentu, kiedy w ogóle Amerykanie zgodzą się sprzedać samoloty F-35, do momentu, kiedy te samoloty do nas przyjdą i trzeba będzie za nie płacić, to minie cały cykl, w związku z czym to nie jest tak, że my będziemy musieli za to płacić jutro. Jest kolejka, wiele państw na te samoloty czeka, to jest tak, że my musimy do tej kolejki jakość wejść - dodał prezydent. Wszystko to będzie trwało przez dłuższy czas.

Nowe decyzje mają wzmocnić bezpieczeństwo całego regionu ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Obecnie nad Wisłą jest około 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Część z nich została wysłana na podstawie decyzji ze szczytu NATO z 2016 roku, a część na mocy decyzji poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy.

WSPÓLNA DEKLARACJA O WSPÓŁPRACY OBRONNEJ: CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu.

***

Audycja: W samo południe

Rozmowę prowadził: Wojciech Cegielski

Gość: Andrzej Duda, prezydent RP

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 12.09

Jedynka/IAR/in./K.A


Czytaj także

Donald Trump: mówimy o 2 tys. żołnierzy, mogą być przeniesieni np. z Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:40
- Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność; mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy - powiedział prezydent USA Donald Trump nt. obecności wojsk USA w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest umowa z USA ws. zwalczania przestępczości. MSWiA: ważny krok do ruchu bezwizowego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:30
Wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał w USA umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości; umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA - poinformował w środowym komunikacie resort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump ws. gazu i NS2: Niemcy stają się zakładnikiem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:30
- Niemcy stawiają się same w niezwykle niekorzystnej sytuacji, w której nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji; to czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział w Waszyngtonie prezydent Donald Trump. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef NATO z zadowoleniem o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:41
Sekretarz generalny NATO przyjął z zadowoleniem zwiększenie wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce. Jens Stoltenberg zamieścił krótki wpis na Twitterze. - To pokazuje silne zaangażowanie USA w europejskie bezpieczeństwo i siłę więzi transatlantyckich - podkreślił szef Sojuszu.
rozwiń zwiń