X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Iran przekroczy dozwolony limit zapasów uranu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:39
- W ciągu dziesięciu dni Iran przekroczy limity zapasów nisko wzbogaconego uranu, ustalony w porozumieniu nuklearnym ze światowymi mocarstwami z 2015 roku - poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Już czterokrotnie zwiększyliśmy tempo wzbogacania, a nawet zwiększyliśmy je ostatnio tak, że w ciągu 10 dni przekroczymy limit 300 kg - powiedział rzecznik na konferencji prasowej transmitowanej na żywo przez irańską telewizję państwową. Zapowiedział też, że Teheran zwiększy poziom wzbogacania uranu "w oparciu o potrzeby kraju". Kamalwandi ostrzegł, że Iran potrzebuje uranu wzbogaconego do 20 proc. Jest to zaledwie o krok od poziomu, który może być wykorzystany w celach militarnych - pisze agencja Associated Press.

Jak wskazał rzecznik, wzrost może być do dowolnego poziomu, począwszy od 3,67 proc., co jest obecnym limitem ustalonym w umowie nuklearnej między Iranem i światowymi mocarstwami. Poinformował również, że Iran może eksportować ciężką wodę i nie będzie to naruszało umowy nuklearnej. Konferencja prasowa odbyła się w ośrodku nuklearnym z reaktorem na ciężką wodę w Araku.

Kamalwandi dodał, że kraje europejskie wciąż mają czas, aby uratować umowę nuklearną: "Europejczycy wciąż mają czas (...) Ale Europejczycy pośrednio wyrazili swoją niezdolność do działania. Nie powinni myśleć, że po 60 dniach, będą mieć kolejne 60 dni" - oświadczył.

Kres postanowień

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z zawartego w 2015 roku porozumienia z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych. Iran zapowiedział w maju bieżącego roku, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu.

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej z 2015 roku irańskie zasoby wzbogaconego uranu miały być na 15 lat drastycznie zredukowane z prawie 12 ton do 300 kg. Liczba wirówek do wzbogacania uranu w Iranie na najbliższe 10 lat miała zostać ograniczona z 19 tysięcy do 6 tysięcy. Górną granicę wzbogacania uranu określono na 3,67 proc.; do produkcji bomby atomowej potrzebne jest 90 proc. Porozumienie przewiduje także przebudowę reaktora ciężkowodnego w Araku, akcentując, że nie będzie tam wytwarzany pluton w postaci umożliwiającej wykorzystanie do produkcji broni jądrowej.

W ciągu 15 lat w Iranie nie powstaną kolejne reaktory ciężkowodne i kraj ten nie będzie gromadził zapasów ciężkiej wody - wynika z postanowień umowy. Przez 15 lat Iran nie będzie przetwarzał zużytego paliwa jądrowego ani nie podejmie budowy obiektu umożliwiającego takie przetwarzanie. Porozumienie głosi, że Iran nie zamierza tego robić także po tym okresie. Energia jądrowa w Iranie ma być wykorzystywana tylko do realizacji celów cywilnych.

pk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iran: rozpoczęło się częściowe unieważnianie porozumienia nuklearnego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:26
Iran rozpoczął zapowiedziane niedawno unieważnianie niektórych postanowień porozumienia, jakie zawarł w 2015 roku z sześcioma światowymi mocarstwami w sprawie swego programu nuklearnego - podała w środę półoficjalna irańska agencja Isna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liga Państw Arabskich obawia się wojny w Zatoce Perskiej po atakach na tankowce

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 11:10
Liga Państw Arabskich ostrzega o niebezpieczeństwie wybuchu wojny w Zatoce Perskiej. Do eskalacji napięcia w regionie doszło po czwartkowym ataku na japoński i norweski tankowiec. Stany Zjednoczone są przekonane, że stoi za tym Iran, który odrzuca te oskarżenia.
rozwiń zwiń