X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spotkanie z Donaldem Trumpem i przedstawicielami amerykańskich firm. Prezydent zakończył wizytę w USA

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 07:09
- Współpraca Polski z USA jest absolutnie strategiczna w bardzo wielu dziedzinach - powiedział prezydent Andrzej Duda, podsumowując swoją sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych, którą rozpoczął od spotkania w ubiegłą środę w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem.
Audio
  • Spotkanie w siedzibie firmy Google w Dolinie Krzemowej było ostatnim punktem wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Andrzej Duda w USA
Andrzej Duda w USAFoto: PAP/Radek Pietruszka

duda trump 1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Serwis spcejalny

Prezydentowi w podróży do Stanów Zjednoczonych towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka rozpoczęła swój pobyt w USA w środę od wizyty oficjalnej w Białym Domu, gdzie spotkała się z prezydentem Trumpem i jego żoną Melanią.

Efektem tego spotkania było podpisanie przez prezydentów deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około tysiąca żołnierzy.

Następnego dnia, w czwartek, prezydent i pierwsza dama rozpoczęli wizytę roboczą, której motywem przewodnim były kwestie gospodarcze. Pierwszym punktem tej części pobytu było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem.

W piątek w Houston prezydent rozmawiał z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) m.in. do Polski z Teksasu i Luizjany. Natomiast podczas wizyty w Sabine Pass, gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym przy ujściu rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, Duda spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym.

Prezydent w siedzibie firmy Google

W sobotę prezydent odwiedził Reno w stanie Nevada, gdzie obejrzał test dronów i zapoznał się z technologiami opracowywanymi przez inżynierów z USA przy udziale Polaków, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji w mieście.

Duda otworzył też Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie oraz spotkał się z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie.

W niedzielę para prezydencka była już w Kalifornii, gdzie w San Jose spotkała się z przedstawicielami Polonii. W poniedziałek w San Francisco prezydent rozmawiał z kolei z ważnymi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej, a także otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

Prezydent odwiedził też siedzibę firmy Google, gdzie spotkał się z prezes YouTube’a Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google’a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem. Prezydent rozmawiał też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google'a.

"Strategiczna współpraca"

W rozmowie z polskimi dziennikarzami prezydent podsumował swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jak zaznaczył, miała ona dwa komponenty. Pierwszym z nich był komponent polityczny, którego głównym elementem było spotkanie z przywódcą USA i "bardzo udana" wizyta w Białym Domu.

- Miało miejsce podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też innych porozumień dotyczących współpracy, jeżeli chodzi o wykorzystanie energii atomowej do celów cywilnych, współpracy energetycznej, w tym także w dziedzinie dostaw gazu skroplonego LNG do Polski - mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, dziś współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi "jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach".

Rozmach inwestycyjny

Prezydent przypomniał, że spotkał się z sekretarzem do spraw energii Rickiem Perrym w Sabine Pass w gazoporcie firmy Cheniere, z którego będzie już w najbliższym czasie dostarczany gaz LNG do Polski.

- Mogłem zobaczyć olbrzymi rozmach inwestycyjny, jeżeli chodzi właśnie o kwestie gazu skroplonego w Stanach Zjednoczonych. Robi to ogromne wrażenie, bo rzeczywiście te terminale - bo to nie jest jeden terminal, ale cały szereg terminali zbudowanych przez różne firmy nad Zatoką Meksykańską - robią ogromne wrażenie i pokazują, jaki w tym zakresie jest potencjał Stanów Zjednoczonych - mówił prezydent.

Wyraził satysfakcję, że Stany Zjednoczone uczestniczą w tej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. - Jestem przekonany, że to jest właśnie przyszłość. Cieszy mnie, że te umowy zawieramy i że gaz będzie mógł być dostarczany nie tylko do Polski, ale przede wszystkim, że - mam nadzieję - w przyszłości Polska dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu, która w tej chwili jest realizowana, i dzięki inwestycji w kolejny terminal - stanie się hubem, który będzie zapewniał dostawy energii do naszej części Europy, także w ramach współpracy państw Trójmorza - powiedział Andrzej Duda.

Spotkania z firmami amerykańskimi

Według prezydenta "są bardzo interesujące perspektywy, które także tutaj, w Stanach Zjednoczonych, są dostrzegane" i które były przedmiotem jego rozmów podczas wizyty w USA.

Andrzej Duda zaznaczył, że pozostała część jego pobytu w Stanach Zjednoczonych koncentrowała się wokół rozmów z przedstawicielami amerykańskiego i polskiego biznesu, działającego głównie w obszarze nowoczesnych technologii.

- Miałem cały szereg spotkań z wielkimi firmami amerykańskimi, które działają w Dolinie Krzemowej, ale które mają swoje przedstawicielstwa w Polsce już od lat i działają na polskim rynku, czy też z polskiego rynku właśnie realizują swoją ekspansję europejską - mówił.

"Polska ma świetne uczelnie techniczne i świetnie przygotowanych absolwentów"

Zaznaczył, że rozmawiał też z polskimi inżynierami, z młodymi Polakami, którzy prowadzą start-upy i działają na rynku w Stanach Zjednoczonych. - Cieszę się bardzo, że nasi inżynierowie są tutaj cenieni, że znajdują pracę przy najbardziej ambitnych projektach; bo to widać właściwie na każdym kroku, że ta obecność polska w Stanach Zjednoczonych, obecność naszej młodzieży tutaj, to jest właśnie przede wszystkim działanie w ramach tych najnowocześniejszych technologii - podkreślił prezydent.

Wyraził też satysfakcję z tego, że wszyscy młodzi ludzie, z którymi rozmawiał w Dolinie Krzemowej, "podkreślają, że są absolutnie w bezpośrednim kontakcie z Polską, ze swoją ojczyzną, że bardzo często są w Polsce i tam też pracują".

- To jest właśnie to, czego ja bym chciał: żeby młodzi, nawet jeżeli wyjeżdżają z kraju, wyjeżdżali po to, by się doskonalić, by wykonać jakiś projekt i wrócić do Polski. Żeby byli mobilni, ale żeby jednak ich centrum życiowym był nasz kraj - mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska ma świetne uczelnie techniczne i świetnie przygotowanych absolwentów tych uczelni, co jest doceniane także w USA. Prezydent odlatuje do kraju w poniedziałek późnym popołudniem miejscowego czasu.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda w USA. Tytus Ferenc: "to ogromny sukces"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 10:22
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zdaniem Artura Wróblewskiego (Uczelnia Łazarskiego) ta wizyta "przełamała pewną barierę psychologiczną", Tytus Ferenc (Uniwersytet Jagielloński) uważa ją za "ogromny sukces", z którego "trzeba korzystać". Z kolei Ryszard Żółtaniecki (były dyplomata) wskazał na ekonomiczny aspekt pobytu prezydenta RP w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń