X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prawie milion osób o polskim pochodzeniu w Kurytybie. Historia Polaków w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 20:28
W brazylijskiej Kurytybie trwa Kongresie Młodzieży Polonijnej. Bierze w nim udział około 150 przedstawicieli związków i organizacji polonijnych z Ameryki Południowej. 
Audio
  • Opiekunką skansenu jest Danuta Lisiecki de Abreu, która opowiada o Polsce i oprowadza zwiedzających (IAR)
  • Pierwsi polscy emigranci karczowali dżunglę i zajmowali się uprawą ziemi. "Praca była wyjątkowo ciężka: mówi Raimundo Karwowski Polak urodzony w Kurytybie (IAR)
Kurytyba - zdjęcie ilustracyjne
Kurytyba - zdjęcie ilustracyjneFoto: Diego Grandi/shutterstock

Półtora wieku temu do południowych regionów Brazylii dotarli pierwsi osadnicy z Polski. W Kurytybie około 700-800 tysięcy osób ma związki z Polską. Najbardziej widocznym znakiem polskiej obecności w mieście jest park imienia Jana Pawła II oraz skansen. W centrum miasta działa muzeum wsi polskiej. Wśród araukari stoi kilkanaście XIX wiecznych chat. 

W Kurytybie jest też restauracja polska, gdzie serwuje się polskie dania, najbardziej popularne i lubiane są pierogi. Patronat honorowy nad Kongresem Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej objął prezydent Andrzej Duda.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Bonisławski: jesteśmy w Brazylii, by wsłuchać się w potrzeby młodej Polonii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 23:23
- Podczas Kongresu Młodzieży Polonijnej w Kurytybe spotkamy się z młodymi Polakami z całej Ameryki Południowej, aby okazać im wsparcie i wsłuchać się w ich potrzeby - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potomkowie polskich imigrantów uczestniczyli w koncercie dla Polonii w Kurytybie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:17
W teatrze Guaira odbyła się inauguracja Kongresu Młodzieży Polonijnej w Ameryce Łacińskiej. Do Kurytyby przyjechali potomkowie Polaków z Brazylii, Argentyny, Chile i Peru. - Kochamy polską kulturę - mówili w rozmowie z reporterem portalu PolskiegoRadia24.pl uczestnicy wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsul RP w Kurytybie: ten kongres jest fenomenalnym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 04:32
- Kongres Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej dodał animuszu tym młodym ludziom, którzy widzą sens w tym, żeby czuć się Polakami i wzmacniać polskość. Sprawić, aby była ona bardziej wszechobecna - powiedziała w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Dorota Bogutyn, konsul RP w Kurytybie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której konsul opowiada też o restrykcjach, jakim poddawana była mniejszość polska w Brazylii.
rozwiń zwiń