X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Berlin, Paryż, Londyn i Bruksela chcą nadzwyczajnego spotkania z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 23:10
Niemcy, Francja, Wielka Brytania i UE zaapelowały we wtorek o zorganizowanie nadzwyczajnego spotkania stron umowy nuklearnej z Iranem, by omówić kwestie przestrzegania jej uzgodnień przez Teheran. Wezwały Iran, by zaniechał wzbogacania uranu ponad wyznaczony limit.
Prezydent Iranu Hassan Rouhani w elektrowni atomowej w Bushehr
Prezydent Iranu Hassan Rouhani w elektrowni atomowej w BushehrFoto: PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENCY OFFICE HANDOUT
  • Iran wzbogaca uran ponad limity zapisane w pakcie nuklearnym z 2015 roku
  • Przekroczenie limitów uranu potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
  • Niemcy, Francja, Wielka Brytania i UE chcą nadzwyczajnego spotkania z Iranem
iran free 1200.jpg
Iran wzbogaca uran ponad limit. Agencja atomowa potwierdza

We wspólnym oświadczeniu, które podpisała również wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej Federica Mogherini, wyrażono "głębokie zaniepokojenie" faktem, że Iran nie wywiązuje się z niektórych ze swoich zobowiązań zapisanych w umowie z 2015 roku zawartej ze światowymi mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy).

"Iran zadeklarował, że chce pozostać w JCPoA (tj. umowie nuklearnej). Powinien odpowiednio postąpić, cofając te działania (wbrew umowie - PAP) i niezwłocznie wracając do pełnego przestrzegania JCPoA" - napisano w oświadczeniu.

Europejscy sygnatariusze paktu nuklearnego zaapelowali o "pilne zwołanie Wspólnej Komisji" w tej sprawie, nie podając jednak, kiedy takie spotkanie miałoby się odbyć. Umowa przewiduje powołanie komisji w celu rozstrzygania sporów między sygnatariuszami.

Niemcy, Francja, Wielka Brytania i UE wezwały jednocześnie wszystkie strony do "odpowiedzialnych kroków w kierunku deeskalacji istniejących napięć wokół działalności nuklearnej Iranu".

Iran wzbogaca uran powyżej limitu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym na 3,67 proc. oraz że zapasy nisko wzbogaconego uranu w tym kraju przekroczyły ustalony limit 202,8 kg.

Iran zagroził ponadto, że w reakcji na odejście przez USA od porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji rozważa m.in. wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej.

W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Teheran i grozi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

W zeszłym tygodniu minął termin wyznaczony przez Teheran państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu. W niedzielę irański rząd zapowiedział, że jeśli sygnatariusze nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania w ramach tej umowy.

Reakcja Izraela

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif powtórzył we wtorek na Twitterze, że to doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu "wmanewrowali Donalda Trumpa w pogrzebanie JCPoA".

W ubiegłym tygodniu szef komisji bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej irańskiego parlamentu Modżtaba Zolnur zagroził, że jeśli Stany Zjednoczone zaatakują Iran, Izrael zostanie zniszczony w ciągu pół godziny. Odpowiadając na te groźby, Netanjahu we wtorek ostrzegł, że Iran "powinien pamiętać", że izraelskie myśliwce F-35 "mogą dotrzeć w każde miejsce na Bliskim Wschodzie, w tym do Iranu i oczywiście Syrii".

Premier Izraela ostro krytykował umowę nuklearną z 2015 r. i wzywał kraje europejskie, by w odpowiedzi na łamanie postanowień paktu przez Iran nałożyły na ten kraj sankcje.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Guzy: Iran przejął rolę lidera krajów arabskich w konflikcie z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 20:40
- Aspiracje Unii Europejskiej do odgrywania roli globalnego gracza są szalenie gołosłowne. Europa nie decyduje się zająć kluczową kwestią bezpieczeństwa. Nie dorasta do swojej roli i na sprawy Iranu patrzy tylko i wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Putin rozmawiał z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem o Ukrainie, Iranie i Syrii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 22:27
- Prezydent Rosji Władimir Putin omawiał we wtorek konflikt na wschodzie Ukrainy w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformowała służba prasowa Kremla. Rozmawiano również m.in. o Iranie i Syrii.
rozwiń zwiń