X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Londyn: tablica pamiątkowa w rocznicę utworzenia 2. Korpusu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 15:43
W londyńskim kościele świętego Andrzeja Boboli odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona 2. Korpusowi Polskiemu generała Władysława Andersa.
Audio
  • Jarosław Szarek o drodze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa (IAR)
Oficerowie Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w trakcie ćwiczeń. Z prawej siedzi Władysław Anders. Zima 194142
Oficerowie Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w trakcie ćwiczeń. Z prawej siedzi Władysław Anders. Zima 1941/42Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

21 lipca mija 76. rocznica powstania Korpusu. Tablica ufundowana została przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego prezes Jarosław Szarek podkreśla poświęcenie żołnierzy.

Armia Andersa FREE 1200_660.JPG
Armia Andersa - serwis specjalny

 - Oni szli z ziemi włoskiej, a wcześniej z sowieckich łagrów, do Polski. Nie dotarli do niej, ale musieli ją stworzyć tutaj, na ziemi brytyjskiej - podkreślił Szarek, nawiązując do aktywnego życia politycznego, społecznego i kulturalnego, jakie prowadzili polscy emigranci po II wojnie światowej.

Jarosław Szarek dodał, że miejsce, w którym wmurowano tablicę, kościoł świętego Andrzeja Boboli, odgrywa ważną rolę dla pamięci zbiorowej polskiej społeczności na Wyspach. W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym na Hammersmith pokazana zostanie niewielka wystawa "Dzieje 2 Korpusu… inaczej".

Będzie można na niej obejrzeć karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2. Korpus Polski generała Andersa. To oni zdobyli Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 06:05
75 lat temu, 21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2. Korpus Polski, którego dowództwo objął gen. Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8. Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.
rozwiń zwiń