X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Londyn: tablica pamiątkowa w rocznicę utworzenia 2. Korpusu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 15:43
W londyńskim kościele świętego Andrzeja Boboli odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona 2. Korpusowi Polskiemu generała Władysława Andersa.
Audio
  • Jarosław Szarek o drodze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa (IAR)
Oficerowie Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w trakcie ćwiczeń. Z prawej siedzi Władysław Anders. Zima 194142
Oficerowie Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w trakcie ćwiczeń. Z prawej siedzi Władysław Anders. Zima 1941/42Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

21 lipca mija 76. rocznica powstania Korpusu. Tablica ufundowana została przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego prezes Jarosław Szarek podkreśla poświęcenie żołnierzy.

Armia Andersa FREE 1200_660.JPG
Armia Andersa - serwis specjalny

 - Oni szli z ziemi włoskiej, a wcześniej z sowieckich łagrów, do Polski. Nie dotarli do niej, ale musieli ją stworzyć tutaj, na ziemi brytyjskiej - podkreślił Szarek, nawiązując do aktywnego życia politycznego, społecznego i kulturalnego, jakie prowadzili polscy emigranci po II wojnie światowej.

Jarosław Szarek dodał, że miejsce, w którym wmurowano tablicę, kościoł świętego Andrzeja Boboli, odgrywa ważną rolę dla pamięci zbiorowej polskiej społeczności na Wyspach. W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym na Hammersmith pokazana zostanie niewielka wystawa "Dzieje 2 Korpusu… inaczej".

Będzie można na niej obejrzeć karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2 Korpus Polski generała Andersa. To oni zdobyli Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 05:55
77 lat temu, 21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2 Korpus Polski, którego dowództwo objął gen. Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8 Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.
rozwiń zwiń