X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Exit-poll: partia Sługa Narodu wygrała wybory parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 20:13
Zakończyły się wybory parlamentarne na Ukrainie. Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wg danych exit-poll zdobyła najwięcej głosów i zagłosowało na nią prawie 44% wyborców. Drugie miejsce zdobyła prorosyjska Opozycyjna Platforma. Szef państwa zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka.
Audio
Exit-poll: partia Sługa Narodu zwyciężyła, uzyskując 43,9 proc. poparcia
Exit-poll: partia Sługa Narodu zwyciężyła, uzyskując 43,9 proc. poparciaFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Do parlamentu wejdą też partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko oraz partia Hołos rockmana Swiatosława Wakarczuka.

zełenski 1200 shutt.jpg
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce koalicji ze starymi politykami

Porażka prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy

Badania exit-poll przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i Centrum imienia Razumkowa. Zgodnie z sondażem sprzed komisji wyborczych na godzinę 17.00, czyli dwie godziny przed zamknięciem lokali, partia Sługa Narodu zdobyła 43,9%, prorosyjska Opozycyjna Platforma uzyskała 11,5% głosów, partia Europejska Solidarność Petra Poroszenki - 8,9%, a Batkiwszczyna - 7,6%.

Jeśli dane exit poll się potwierdzą, do parlamentu wejdzie też Hołos Swiatosława Wakarczuka z wynikiem 6,3%. To ta partia jest wskazywana jako możliwy koalicjant zwycięzcy wyborów - partii Sługa Narodu. 

Dane te nie przekładają się jednak wprost na liczbę miejsc w parlamencie, które zdobyły poszczególne partie, ponieważ około połowy deputowanych startowało w okręgach jednomandatowych, a tam część osób występowała jako kandydaci niezależni. 

zelenski free 1200 2.jpg
Akcja ”telemost”: Rosja sięga po ukraińskie media przed wyborami

"Zapraszamy do rozmów koalicyjnych Głos Wakarczuka"

- Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy więcej nalegać. Mamy wyższe notowania od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy – oświadczył W. Zełenski na konferencji prasowej w sztabie wyborczym Sługi Narodu.

Prezydent powtórzył, że na stanowisku premiera widzi "guru ekonomicznego", i podziękował wyborcom za to, że uwierzyli jego ugrupowaniu. - Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców - zapewnił.

- Nasze główne priorytety są takie, jak każdego Ukraińca. Jest to zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją - oświadczył Zełenski.

kstar

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja ”telemost”: Rosja sięga po ukraińskie media przed wyborami

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:52
- Przy okazji starań Rossiji 24 o telemost z ukraińską telewizją ważny jest  szerszy kontekst. Oligarcha Wiktor Medwedczuk skupuje ukraińskie media i próbuje forsować w przestrzeni medialnej rosyjski interes polityczny – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina (PISM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Ukrainie ostatni dzień kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 09:06
Na Ukrainie dziś ostatni dzień kampanii przed przedterminowymi niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Niekwestionowanym liderem jest partia Sługa Narodu nowego ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Eksperci wskazują, że obecna kampania była tak naprawdę kontynuacją niedawnej kampanii prezydenckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce koalicji ze starymi politykami

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 16:07
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiada, że jego partia w przyszłym parlamencie będzie chciała utworzyć koalicję z politykami, którzy dotychczas nie byli u władzy. 
rozwiń zwiń