X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

TSUE: strony umieszczające przycisk "Lubię to!" odpowiedzialne za dane

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 17:21
Strony internetowe umieszczające u siebie przycisk "Lubię to!" Facebooka są odpowiedzialne za przetwarzanie zebranych w ten sposób danych osobowych - wynika z poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.
Facebook
FacebookFoto: LoboStudioHamburg / pixabay

Sędziowie z Luksemburga stwierdzili, że operator witryny internetowej, wyposażonej w przycisk "Lubię to!", może być wspólnie z Facebookiem administratorem w odniesieniu do gromadzenia i przekazywania temu portalowi społecznościowemu danych osób odwiedzających jego stronę.

Dane ze strony dla sieci społecznościowej

Sprawa dotyczyła sporu, który rozpoczął się po tym jak internetowy sprzedawca odzieży, niemiecka spółka Fashion ID, umieściła w swojej witrynie przycisk "Lubię to!". Zamieszczenie takiego przycisku pozwala firmom na optymalizację reklamy produktów na Facebooku.

Jednocześnie dane osób odwiedzających witrynę są przekazywane portalowi społecznościowemu. W tym konkretnym przypadku miało się to odbywać bez świadomości ze strony odwiedzających witrynę Fashion ID niezależnie czy miały one konto na Facebooku i czy kliknięty został przycisk "Lubię to!".

Współodpowiedzialność

Niemieckie stowarzyszenie użyteczności publicznej zajmujące się ochroną interesów konsumentów zarzuciło Fashion ID przekazywanie Facebook Ireland danych osobowych osób odwiedzających jej witrynę internetową, po pierwsze, bez ich zgody, a po drugie, z naruszeniem obowiązków informacyjnych przewidzianych w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.

Sprawa dotyczyła jeszcze nieobowiązującej już dyrektywy o ochronie danych z 1995 r., ale sędziowie z Luksemburga wydali interpretację dla nowej dyrektywy RODO. TSUE orzekł, że spółkę Fashion ID można uznać za administratora danych wspólnie z Facebook Ireland. Nie ponosi ona jednak już później odpowiedzialności za to, jak przetwarza te dane sam Facebook.

Trybunał podkreślił, że operator strony internetowej współodpowiedzialny za przetwarzanie danych osób odwiedzających jego witrynę, musi przekazać informacje dotyczące np. celu takich działań.

Trzeba uzyskać zgodę

Specjaliści zajmujący się kwestiami prywatności wskazują, że wiele firm nie zdaje sobie sprawy z potencjalnego ryzyka ponoszenia wraz z Facebookiem odpowiedzialności za dzielenie się danymi. Szeroka interpretacja TSUE może oznaczać, że w razie pozwu dotyczącego nadużycia wykorzystania danych osobowych odpowiedzialność spadnie nie tylko na Facebooka, ale też na mniejsze witryny internetowe.

Trybunał orzekł, że operator witryny internetowej taki jak Fashion ID musi uzyskać zgodę na przetwarzanie danych dla operacji, w odniesieniu do których jest współadministratorem, czyli gromadzenia i przekazywania danych.

Orzeczenie, które było odpowiedzią na pytanie prejudycjalne wyższego sądu krajowego w Duesseldorfie, jest wiążące dla innych sądów w UE, które spotkają się z podobnym problemem. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski MSZ: skarga KE dot. przyjęcia uchodźców bezprzedmiotowa

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 10:07
Polska uważa, że skarga Komisji Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców jest bezprzedmiotowa, bo unijne przepisy w tej sprawie już wygasły. Takie stanowisko przedstawił w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna z MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TSUE: przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:40
- Ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów w stan spoczynku narusza unijne traktaty. Sędziowie Sądu Najwyższego są nieusuwalni, a obniżenie wieku emerytalnego jest sprzeczne z unijnym prawem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. 
rozwiń zwiń