X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

NATO odpowie na złamanie traktatu INF przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 21:59
NATO odpowie na złamanie przez Rosję traktatu o zakazie posiadania i używania pocisków średniego zasięgu. Zapowiedział to sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Podpisany 32 lata temu dokument pod nazwą INF oficjalnie przestał dzisiaj istnieć po tym, jak wycofały się z niego Stany Zjednoczone. Jest to reakcja Waszyngtonu na wcześniejsze działania Rosji, która miała rozmieścić zakazane umowami systemy rakietowe, zdolne dosięgnąć Europy. 
Audio
  • Reakcja NATO na anulowanie traktatu INF. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/ EPA/SERGEI CHIRIKOV

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że cały Sojusz obwinia Rosję za złamanie i w konsekwencji zniszczenie umowy.

Polityk powiedział, że NATO ma już gotowe scenariusze odpowiedzi na nowe zagrożenie ze strony Rosji. Chodzi o decyzje podjęte w czerwcu przez ministrów obrony krajów Sojuszu.

- Zdecydowaliśmy o całym pakiecie działań. Mają one utrzymać wiarygodność obronności i odstraszania NATO. Będziemy organizować dalsze ćwiczenia wojskowe, rozwijać działalność wywiadowczą i obserwacyjną, rozwijać obronę lotniczą i rakietową oraz zdolności konwencjonalne. Nie będziemy jednak działać tak jak Rosja, bo nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń. Nie mamy zamiaru rozmieszczać nowych pocisków lądowych czy nuklearnych w Europie - podkreślił Jens Stoltenberg. 

CZYTAJ TAKŻE NASZ WYWIAD: PROPOZYCJE PO ZŁAMANIU PRZEZ ROSJĘ INF MOGĄ DOTYCZYĆ TARCZY >>>

Szczegóły reakcji NATO nie zostały podane do publicznej wiadomości, ale Sojusz zapewnia, że nie będzie podejmować pochopnych działań.

Szef NATO Jens Stoltenberg skrytykował też dzisiejszą propozycję Rosji, by zamrozić obowiązywanie traktatu.

- To nie jest wiarygodna oferta. Rosja od lat rozmieszcza nowe pociski. Proponowanie moratorium na pociski, które już istnieją, jest pozbawione wiarygodności. W Europie nie ma nowych rakiet ani amerykańskich ani NATO, są za to nowe rosyjskie rakiety. Rosja mogła i powinna była przestrzegać traktatu INF - dodał szef Sojuszu. 

Traktat INF podpisany pod koniec Zimnej Wojny. O co w nim chodzi i dlaczego go podpisano? >>> NASZ WYWIAD >>> 

Traktat INF został podpisany w 1987 roku, pod koniec Zimnej Wojny przez ówczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych i ZSRR. Oba kraje zobowiązały się, że nie będą ani posiadać, ani używać pocisków rakietowych średniego zasięgu. 

Już pięć lat temu najpierw Waszyngton, a w tym roku całe NATO oskarżyły Rosję, że łamie postanowienia traktatu. Rosjanie mieli rozmieścić w kraju systemy rakietowe SSC 8, zdolne dosięgnąć terenu całej Europy.

Pół roku temu Waszyngton dał Moskwie czas do dzisiaj, by wrócić do przestrzegania umowy. Ponieważ jednak ze strony rosyjskiej nic takiego się nie stało, Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z dwustronnej umowy, a ta w efekcie przestała istnieć. Wywołuje to na świecie obawy o powrót wyścigu zbrojeń.

“Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF”

Od kilku lat amerykańskie i zachodnie służby wywiadowcze informowały, że Rosja rozmieściła systemy rakietowe SSC8 około 300 kilometrów od Moskwy. “Rosjanie początkowo twierdzili, że nie posiadają rakiet, później, że posiadają, ale o bliskim zasięgu. To wszystko nie było zbyt wiarygodne" - mówił szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w radiu “Deutschlandfunk”. Z kolei brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab napisał na Twitterze, że zachowanie Rosji zagraża bezpieczeństwu całej Europy.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych także obwiniło Rosję o zniszczenie międzynarodowej umowy. “Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF. Brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - czytamy w komunikacie MSZ na Twitterze.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że brak traktatu INF zwiększa groźbę konfliktu zbrojnego na wielką skalę. “Świat traci cenny hamulec, a to wcale nie zmniejsza, a zwiększa zagrożenie pociskami balistycznymi. Wszystkie strony powinny unikać destabilizacji i szukać dróg porozumienia w kwestii międzynarodowej kontroli zbrojeń” - powiedział Guterres.

Tymczasem Rosja już wcześniej odrzucała oskarżenia Amerykanów i twierdziła, że to Waszyngton łamie umowę. Dzisiaj rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow zaproponował Amerykanom, żeby zamrozić obowiązywanie traktatu, ale amerykańskiej odpowiedzi na razie nie ma. 

Propozycję skrytykował natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - To nie jest wiarygodna oferta. Rosja od lat rozmieszcza nowe pociski. Proponowanie moratorium na pociski, które już istnieją jest pozbawione wiarygodności. W Europie nie ma nowych rakiet ani amerykańskich ani NATO, są za to nowe rosyjskie rakiety. Rosja mogła i powinna była przestrzegać traktatu INF - dodał szef Sojuszu.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył dzisiaj, że Rosja nie chce nowego wyścigu zbrojeń. Oświadczył, że jego kraj nie rozmieści nowych pocisków, jeśli powstrzymają się od tego także Stany Zjednoczone.

IAR/agkm 


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Sabak: śmierć traktatu INF z powodu starości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:43
- Bardzo dużo będzie zależało od tego, co zrobi nie NATO, a Unia Europejska. Jeśli stosunki z Rosją zostaną odmrożone, a sankcje zdjęte lub ograniczone, Rosja będzie miała więcej pieniędzy na dalsze dozbrajanie - mówi Juliusz Sabak z Defence24. Dlaczego traktat INF umiera śmiercią naturalną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec traktatu INF? Ekspert: NATO ma kilka wariantów odpowiedzi, jedną z opcji jest unowocześnienie tarczy antyrakietowej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 13:45
- Możliwe odpowiedzi NATO na wygaśnięcie traktatu INF, który został złamany przez Rosję to balansowanie jej potencjału, ale też dostosowanie obrony przeciwrakietowej w tym regionie, mowa tu o tarczy w Rumunii i w Polsce, w Redzikowie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski z German Marshall Fund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija termin ultimatum dla Rosji ws. rakiet średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 09:48
2 sierpnia mija ultimatum jakie Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami w NATO dały Rosji na powrót do przestrzegania traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Jeśli Rosja nie zastosuje się zapisów umowy, wtedy USA zerwą ostatecznie nieobowiązujący w praktyce układ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA oficjalnie wycofują się z traktatu INF. Jest stanowisko polskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:18
Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Decyzję USA poparło polskie MSZ.
rozwiń zwiń