more_horiz
Wiadomości

Estonia staje w obronie niepodległości Ukrainy. Nie uzna paszportów wydanych przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 14:46
Estonia nie uzna paszportów Federacji Rosyjskiej wydawanych mieszkańcom samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej – taką decyzję podjęło w poniedziałek estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Naprawa mostu na rzece Doniec w okręgu Ługańskim, zniszczonym w czasie działań wojennych.
Naprawa mostu na rzece Doniec w okręgu Ługańskim, zniszczonym w czasie działań wojennych.Foto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Decyzja wchodzi w życie w trybie natychmiastowym – poinformowała agencja informacyjna ELTA, która powołuje się na estońskiego nadawcę publicznego ERR – i jest odpowiedzią Estonii na podpisany w kwietniu tego roku przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekret o wydawaniu rosyjskich paszportów obywatelom Ukrainy.

- Jest to kolejna próba zniszczenia niepodległości Ukrainy i utrzymywanie niestabilnej sytuacji na wschodzie Ukrainy - podkreśla szef estońskiego MSZ Urmas Reinsalu. Jego zdaniem "decyzja Rosji jest sprzeczna z duchem porozumień z Mińska" i Estonia potępia takie działania.

Prezydent Rosji w kwietniu podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu, określając ten krok kwestią "humanitarną". Władze Ukrainy oświadczyły, że paszporty rozdawane mieszkańcom Donbasu będą nielegalne i wyraziły opinię, że nie powinny być one uznawane w ruchu międzynarodowym.

Rada Europy w czerwcu wyraziła głębokie zaniepokojenie prowadzoną przez Rosję paszportyzacją Donbasu i oświadczyła, że jest gotowa nie uznawać wydawanych w taki sposób rosyjskich paszportów. Po zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 roku Estonia odmówiła też uznawania rosyjskich paszportów wydawanych mieszkańcom Krymu.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem