X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Arabia Saudyjska: blisko 2,5 mln muzułmanów rozpoczęło rytualne kamienowanie szatana

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 07:07
Około 2,5 miliona muzułmanów uczestniczących w pielgrzymce do Mekki w Arabii Saudyjskiej rozpoczęło w niedzielę rytualne kamienowanie szatana. Podczas tego obrzędu w 2015 r. doszło do tragedii - ludzie zaczęli się tratować, w wyniku czego zginęło ponad 2,4 tys. osób.
Rytualne kamienowanie szatana
Rytualne kamienowanie szatanaFoto: PAP/EPA/STR

Kamienowanie szatana jest początkiem trzydniowego muzułmańskiego święta Eid al-Adha (Id al-Adha), czyli Święta Ofiarowania (Ofiar, Ofiarnego), kończącego hadżdż, czyli coroczną pielgrzymkę do miejsca urodzin Mahometa.

Wznosząc okrzyki "Allahu akbar" (Bóg jest wielki) wierni w leżącej nieopodal Mekki dolinie Mina pod okiem saudyjskich służb bezpieczeństwa powoli poruszają się w tłumie, by rzucać kamieniami w trzy kamienne stele symbolizujące szatana. Kamienie te pielgrzymi zbierali dzień wcześniej na wzgórzu Arafat (Wzgórzu Miłosierdzia). Zgodnie z muzułmańską tradycją to tam prorok Mahomet wygłosił swoje ostatnie kazanie.

- Ma się wrażenie, że kamienuje się samego diabła, który jest przed nami - powiedział AFP Egipcjanin Mahd Allam, odziany jak pozostali pielgrzymi w ihram - dwie zszyte płachty materiału przykrywające całe ciało, ale odsłaniające ramię. Kobiety są ubrane w długie tuniki, zakrywające całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni. 

Hadżdż - jeden z pięciu filarów islamu

- Jest gorąco, piję dużo wody i wciąż jestem schowany pod parasolem - mówi 48-letni Indus Jaker Akjar, który po raz pierwszy odbywa hadżdż - jeden z pięciu filarów islamu. Pozostałe cztery filary to: wyznanie wiary, modlitwa pięć razy dziennie, jałmużna i post w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca ramadanu. Hadżdż przynajmniej raz w życiu powinien odbyć każdy dorosły muzułmanin, jeśli jest do tego zdolny fizycznie i ma na to niezbędne środki.

Obchodzone obecnie przez muzułmanów Święto Ofiarowania nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć prorok Ibrahim (Abraham). Aby upamiętnić to wydarzenie, po kamienowaniu szatana pielgrzymi mają dokonać rytualnego uboju zwierząt. W rzeczywistości nabywają oni kupony od saudyjskich władz, które zobowiązują się do dokonania uboju i wysłania zamrożonych tusz do potrzebujących z krajów muzułmańskich.

Następnie uczestnicy hadżdżu udadzą się na dziedziniec największej świątyni islamu - Świętego Meczetu w Mekce - by siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Muzułmanie wierzą, że spadł z nieba, ukazując Adamowi i Ewie, gdzie zbudować ołtarz ofiarny. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu. Podczas modlitwy muzułmanie na całym świecie zwracają się właśnie w kierunku Al-Kaby.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

18-letnia Saudyjka, która uciekała przed rodziną wylądowała w Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 17:26
18-letnia Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun, której Kanada udzieliła azylu, wylądowała w Toronto. O tym, że zostanie przyjęta jako uchodźca, poinformował wcześniej premier premier Kanady Justin Trudeau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arabia Saudyjska: władze pozbawiły obywatelstwa syna Osamy bin Ladena

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 21:17
MSW Arabii Saudyjskiej poinformowało w piątek oświadczeniu, że pozbawiło obywatelstwa tego kraju Hamzę bin Ladena. Syna Osamy poszukują władze USA, które oferują za informacje o nim milion USD. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz stanu USA na Bliskim Wschodzie rozmawiał o zagrożeniach ze strony Iranu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 22:50
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo omawiał w poniedziałek w Abu Zabi z tamtejszym następcą tronu księciem Muhammadem ibn-Zajedem al-Nahajanem sposoby przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym w regionie przez Iran.
rozwiń zwiń