Nowatorska wystawa "Labirynty Wolności" m.in. o Polakach wyzwalających Holandię
"Labirynty Wolności" - to wystawa w holenderskim mieście Terneuzen upamiętniająca wyzwolenie Niderlandów spod okupacji niemieckiej, między innymi przez polskich żołnierzy. Dziś w mieście rozpoczną się uroczyste obchody 75.rocznicy wyzwolenia Holandii. Już teraz można natomiast oglądać wystawę. Zwiedził ją także wicepremier Piotr Gliński, który reprezentuje Polskę na uroczystych obchodach.
2019-08-31, 13:50
Posłuchaj
Wystawa jest nowatorska, mieści się w kontenerach i nawiązuje do portowego charakter miasta. W części polskiej jest ekspozycja o szlaku bojowym generała Stanisława Maczka, którego 1. Dywizja Pancerna wyzwalała spod okupacji niemieckiej holenderskie miasta.
- Wszystkie te dokonania są bardzo szczegółowo opisane. Cechą charakterystyczną jest dbałość o szczegół - powiedział wicepremier Piotr Gliński. - Ludzie do tej pory pamiętają. Pamięć o wyzwoleniu Holandii jest tu bardzo pielęgnowana. To były dla społeczeństwa holenderskiego bardzo ważne momenty - dodał.
Fotografie archiwalne, fragmenty listów i pamiętników
Na wystawie jest duża mapa z zaznaczonymi miejscowościami wyzwalanymi przez "Maczkowców". Są fotografie archiwalne, fragmenty listów i pamiętników. Jest między innymi pamiętnik szkolny dziewczynek z holenderskiej wioski, w którym jest napisany polski hymn po polsku.
- Przedstawiciele społeczności lokalnej powiedzieli mi, że istnieją wciąż osoby, które potrafią po polsku zaśpiewać polski hymn - podkreślił minister kultury.
REKLAMA
Osoby zwiedzające wystawę otrzymały czasopisma w języku niderlandzkim "Holandia-Polska i Druga Wojna Światowa", a także komiksy specjalnie przetłumaczone na tę okazję przez Instytut Pamięci Narodowej.
mr
REKLAMA