X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Nie możemy pozwolić, aby chrześcijanie zniknęli z Bliskiego Wschodu". Biskup z Iraku apeluje o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:09
- Nie możemy pozwolić, aby chrześcijanie zniknęli z Bliskiego Wschodu, a ich liczba nadal maleje. To skutek ciągłych prześladowań - powiedział abp Baszszar Warda, arcybiskup Irbilu w Iraku. 
Arcybiskup Baszszar Warda
Arcybiskup Baszszar WardaFoto: Shutterstock/Franciscan University of Steubenville

Abp Warda podziękował Polakom i Kościołowi w Polsce za nieustanną modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan, zwłaszcza w Syrii i Iraku, ale także na całym świecie. - Przeżywamy teraz w Iraku krytyczny dla nas czas. Tym bardziej polegamy na waszych modlitwach, na waszej pomocy i wsparciu. Wszystkich tych, którzy są w stanie nam pomóc, prosimy o wsparcie. Nie możemy pozwolić, aby chrześcijanie zniknęli z Bliskiego Wschodu, z Syrii i Iraku. Jest to więc mój gorący apel o pomoc i to o pomoc teraz - powiedział abp Warda.  

Czytaj więcej
shutterstock Chrześcijanie w syrii syria kościół 1200.jpg
Arcybiskup Canterbury alarmuje w sprawie sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie

"Potrzebujemy pomocy teraz, a nie jutro"

Przypomniał, że z powodu trwających od lat prześladowań liczba chrześcijan na Bliskim Wschodzie ciągle maleje. Dodał, że w tym krytycznym momencie, bez dalszej pomocy, chrześcijanie w Syrii i Iraku nie dadzą sobie rady.

- Mamy wiele projektów, które prowadzi Kościół. Wspieramy i prowadzimy szkoły, szpitale, uniwersytety. Myślimy również o zakładach pracy, by rodziny mogły zarobić na swój byt. To wszystko wymaga natychmiastowej pomocy i finansowego wsparcia. W przeciwnym razie jutro będzie już za późno. Dlatego podkreślam i proszę: "potrzebujemy pomocy teraz, a nie jutro" - zaapelował arcybiskup Irbilu. 

"Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie jest Dobrą Nowiną dla całej wspólnoty"

Abp Warda poinformował, że na tym trudnym terenie, chrześcijanie prowadzą cztery szkoły, uniwersytet, a w najbliższym czasie planowane jest też otwarcie szpitala. - Instytucje te nie są przeznaczone tylko dla chrześcijan, ale ich drzwi otwarte są dla wszystkich ludzi w potrzebie - mówił. - Wasze wsparcie, ma prowadzić do tego, aby chrześcijanie pozostali na Bliskim Wschodzie - podkreślił.

Pośród konkretnej pomocy, która obecnie jest najbardziej potrzebna, abp Warda wymienił sfinansowanie stypendiów dla uczniów i studentów kształcących się w kościelnych szkołach i uniwersytetach, udział w kosztach bieżących tych placówek edukacyjnych oraz pomoc w programie wymiany studentów i wykładowców. 

- Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie jest Dobrą Nowiną dla całej wspólnoty. Zawsze było i nadal chce być pomostem pojednania. Mieliśmy duży wkład w dobrobyt miejscowej ludności i chcemy, by nadal tak było. Pomoc dla chrześcijan, to również pomoc w stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanie zawsze byli ludźmi wykształconymi, dostarczającymi dobrych usług, m.in. medycznych i tak służącymi wspólnocie. W pewnym sensie ewangelizujemy również poprzez naszą posługę i obecność. Sprawiamy, że ludzie oddychają Chrystusem i mogą Go poznać. Zatem utrzymanie na tym terenie chrześcijan jako misjonarzy, jest ważne dla nas jako Kościoła lokalnego, ale także dla katolików na całym świecie - podkreślił abp Baszszar Warda, metropolita Irbilu.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskup porwany przez Al-Kaidę: coś się zmieniło w ludziach, którzy mnie uwięzili. Chyba zrozumieli, że uczynili zło

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 10:54
- Chrześcijanie na świecie są brutalnie prześladowani. W Nigerii, Pakistanie, Afganistanie, Syrii i Iraku są zmuszani do opuszczenia swoich domów, porywani, a w kościołach organizowane są zamachy bombowe - powiedział biskup Saad Sirop Hanna, Irakijczyk porwany i torturowany przez Al-Kaidę w 2006 roku. 
rozwiń zwiń