X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

OLAF: najwięcej spraw ws. nadużyć dot. środków unijnych na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 16:06
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zakończył w ubiegłym roku 86 śledztw dotyczących nieprawidłowości związanych z finansowaniem programów i projektów unijnych. Najwięcej, bo 9 z nich było na Węgrzech. Polska jest w tym zestawieniu trzecia.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

To dane z wtorkowego raportu urzędu, który zajmuje się wykrywaniem nadużyć związanych z wykorzystaniem funduszy UE, prowadzeniem dochodzeń w tej sprawie i eliminowaniem nieprawidłowości.

"Chronimy nie tylko interesy finansowe UE, ale także zdrowie i dobrobyt obywateli Europy"

Z zestawienia wynika, że OLAF zarekomendował w 2018 r. odzyskanie 371 mln euro do budżetu UE. Po przeanalizowaniu przez jego ekspertów 1259 spraw urząd otworzył 219 nowych dochodzeń.

"Rezultaty OLAF-u pokazują, że nasza praca przynosi różnicę. Chronimy nie tylko interesy finansowe UE, ale także zdrowie i dobrobyt obywateli Europy" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor generalny OLAF Ville Itala.

Całkowita liczba zakończonych spraw, nie tylko dotyczących finansowania programów i projektów unijnych, ale też innych, którymi zajmuje się OLAF - ceł, szmuglowania wyrobów tytoniowych itp. - wyniosła w 2018 r. 167. Urząd - jak tłumaczy w rozmowie z PAP jego rzeczniczka Jana Cappello - nie dokonuje w tym przypadku rozbicia na państwa członkowskie, bo niektóre sprawy obejmują kilka krajów.

Inaczej sprawa się ma, jeśli chodzi o dochodzenia dotyczące wykorzystania funduszy UE zarządzanych lub wydawanych w całości lub w części na szczeblu krajowym lub regionalnym. W 2018 r. we wszystkich państwach, gdzie wydawano środki UE (nie tylko w samej Unii), zakończonych było 86 spraw, do których wydano w sumie 48 rekomendacji.

Fałszywe firmy i transakcje

Węgry są na pierwszym miejscu zarówno pod względem liczby spraw (9), jak i liczby rekomendacji (7). Na drugim miejscu znalazła się Grecja (8 spraw i 6 rekomendacji), a na trzecim Polska (również 8 spraw; 3 rekomendacje). W Rumunii, Bułgarii, Włoszech i Czechach, które są dalej w zestawieniu, Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych zakończył w minionym roku po 4 sprawy, a we Francji i na Słowacji po 3.

Z analiz OLAF wynika, że jednym z obserwowanych trendów jest zakładanie fałszywych firm i fałszowanie transakcji biznesowych, by uzyskać fundusze z UE. Przestępcy dokonują też oszustw związanych z promocją produktów rolnych, przy czym pieniądze, jakie wiążą się z tym procederem, są często prane przez kraje trzecie. Międzynarodowe siatki uchylają się też od opłat celnych, na czym również traci budżet UE.

Cena zawyżona o 70 proc. 

Przykładem nieprawidłowości podanych w raporcie jest manipulowanie procedurą przetargową przez jedną z polskich firm, która dostała dofinansowanie na linię produkcyjną z unijnego budżetu. Problem polega na tym, że linia ta została kupiona z ominięciem procedur od niemieckiej firmy-matki, a także od szwajcarskich kooperantów, którzy również byli powiązani kapitałowo z tą spółką. W efekcie cena komponentów, które były zamawiane, została zawyżona nawet o 70 proc.

W zeszłym roku Komisja Europejska zaproponowała przyznanie OLAF-owi dostępu do rachunków bankowych, ułatwienie kontroli na miejscu i zapewnienie urzędowi niezbędnych narzędzi do wypełniania jego mandatu w dziedzinie podatku VAT. Zmiany mają na celu zagwarantowanie jego skutecznej współpracy z nową Prokuraturą Europejską (EPPO).

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ Węgier: trzeba położyć kres polityce ingerencji i pouczania

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:21
O konieczności położenia kresu polityce ingerencji i pouczania w stosunkach międzynarodowych mówił we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw OBWE w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE kieruje do TSUE sprawę przeciw Węgrom. Chodzi o politykę azylową

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 18:25
Będzie kolejne postępowanie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Węgier. Taki wniosek do TSUE skierowała Komisja Europejska. Chodzi o decyzję Budapesztu, który uznał działania związane ze wsparciem osób ubiegających się o azyl za przestępstwo. 
rozwiń zwiń