X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papieska pielgrzymka do Afryki. Franciszek zabierze głos ws. korupcji i wyzysku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 23:03
Papież Franciszek jest w pielgrzymce na Madagaskarze, to drugi etap podróży apostolskiej do Afryki i na wyspy Oceanu Indyjskiego. W ocenie watykanistów, papież poruszy w przemówieniach kwestie korupcji, niesprawiedliwości społecznej czy wyzysku. Spotka się też z osobami, które przeżyły niedawną epidemię odry.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

W sobotę Franciszka przyjmie w Pałacu Prezydenckim szef państwa Andry Rajoelina.

papiez-Franciszek-Mozambik-pap-1200.jpg
Media w Mozambiku: papież przywiózł nadzieję na pokój

Spotkanie z władzami kraju, potem - wizyta w szpitalu

Po spotkaniu z prezydentem Madagaskaru, papież wygłosi przemówienie do władz i uda się do klasztoru świętego Józefa, gdzie przewidziano jego spotkanie z osobami, które przeżyły niedawną epidemię odry. Spowodowała ona na wyspie śmierć około 1,2 tys. osób.

W ocenie obserwatorów, w swoich słowach papież zapewne odniesie się do największych wyzwań, przed jakimi stoi Madagaskar - korupcji, niesprawiedliwości społecznej czy wyzysku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Papież Franciszek: Bóg rozpozna nas nie dzięki tytułom czy znajomości z kardynałem

Wieczorem odbędzie się czuwanie modlitewne Franciszka z młodzieżą na błoniach diecezjalnych Soamandrakizay.

Papieska msza w niedzielę

W tym samym miejscu w niedzielę papież odprawi mszę. W programie na ten dzień jest też wizyta w ośrodku pomocy dla najuboższych, założonym przez misjonarza z Argentyny Pedro Opekę, a później spotkanie i modlitwa z robotnikami, pracującymi w kopalniach cennych surowców.

90 procent mieszkańców Madagaskaru żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, a niedożywienie dzieci jest zjawiskiem powszechnym. Tylko 15 procent ludności ma dostęp do energii elektrycznej. Zwraca się uwagę na paradoks: wyspa jest dość bogata w surowce naturalne, ale są one wywożone za granicę.

Z Madagaskaru Franciszek poleci w poniedziałek na kilkanaście godzin na Mauritius. Następnie wróci do Antananarywy, skąd we wtorek wyruszy w drogę powrotną do Rzymu

Kolejny etap pielgrzymki Franciszka

Przed przybyciem na wyspę papież Franciszek gościł w afrykańskim Mozambiku, który był pierwszym punktem tygodniowej pielgrzymki pod hasłem "Nadzieja, pokój i pojednanie". Tam udał się z prywatną wizytą do prowadzonego przez wolontariuszy ośrodka pomocy biednym, chorym i narkomanom.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Papież Franciszek wezwał do ochrony ludności cywilnej przed wojną i terroryzmem

Odwiedził też otwarty w ubiegłym roku i wyposażony w nowoczesną aparaturę szpital w Zimpeto na peryferiach Maputo. Innowacyjnymi metodami leczeni są w nim również chorzy na AIDS. Szpital sprawuje bezpłatną opiekę nad blisko czterema tysiącami pacjentów.

Po spotkaniu z chorymi i krótkim przemówieniu papież przyjechał na stadion narodowy, gdzie odprawił mszę świętą, będącą centralnym punktem pielgrzymki do Mozambiku. Podczas nabożeństwa zaapelował o pojednanie narodowe. W kraju nadal istnieją bowiem podziały, które doprowadziły do wojny domowej. Pochłonęła ona ponad milion ofiar.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek o groźbie rozpadu Europy i kryzysie wokół Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 06:58
Ojciec Święty powiedział w sobotę dziennikarzom w samolocie lecącym z Kairu do Rzymu, że Europa jest zagrożona rozpadem z powodu różnych problemów, w tym populizmu. Zaapelował o negocjacje i dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu wokół Korei Północnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykańska pielgrzymka Franciszka. Tematami będą środowisko i sprawy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:43
Papież Franciszek wyruszył w tygodniową pielgrzymkę do Afryki. Odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Według watykanistów, będzie mówił głównie o środowisku i sprawach społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozambik: papież apeluje o trwały pokój

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:00
Papież Franciszek, który składa wizytę w Mozambiku, zaapelował do władz tego kraju o "męstwo pokoju". Wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych na rzecz zakończenia działań zbrojnych i przestrzegał przed fanatyzmem.
rozwiń zwiń