X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Bundestagu upamiętniono 80. rocznicę napaści Niemiec na Polskę. "Blizny, które wciąż bolą"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:42
Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble otwierając posiedzenie parlamentu, przypomniał o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która minęła 1 września. Podkreślił również, że Polska najdłużej cierpiała pod niemiecką okupacją.
Plac Trzech Krzyży w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej
Plac Trzech Krzyży w Warszawie po zakończeniu II wojny światowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Polska stała się pierwszą ofiarą historycznie bezprecedensowej, rasowo-ideologicznej kampanii eksterminacji. 80 lat temu nikt jeszcze nie mógł przewidzieć, jakie przyjmie rozmiary. Rozpętana przez Niemcy II wojna światowa pozostawiła zrujnowany kontynent i blizny, które wciąż bolą - mówił 76-letni nestor niemieckich chadeków.

serwis specjalny.PNG
Polacy na frontach II wojny światowej

Konieczność zachowania pokoju

Schaeuble przypomniał, że Polska cierpiała najdłużej pod okupacją Wehrmachtu oraz terrorem SS i SD. Zwrócił uwagę, że polska elita intelektualna została poddana celowej anihilacji, całe połacie terytorium państwa były spustoszone, Warszawa zburzona, a życie żydowskie wymazane.

- Państwo polskie w wyniku zawarcia paktu Hitler-Stalin zostało podzielone i obrabowane z suwerenności - podkreślił Schaeuble, przekonując jednocześnie, że najważniejsze nauki, jakie można wyciągnąć z II wojny światowej, to konieczność zachowania pokoju, szacunku dla innych, uznawania ich wolności, niezależności i godności.

Jednocząca się Europa jest - zdaniem przewodniczącego Bundestagu - najambitniejszą odpowiedzią na te postulaty.

CZYTAJ TAKŻE: SZEFOWIE PIĘCIU PAŃSTW W ROCZNICĘ PAKTU RIBBENTROP-MOŁOTOW >>>

Schaeuble należy do najbardziej prominentnych zwolenników budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar niemieckiej okupacji. W Bundestagu ideę popiera około 240 deputowanych różnych frakcji, oprócz narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Jako potencjalne miejsce upamiętnienia wskazuje się Plac Askański w centrum Berlina, nieopodal ruin zburzonego w czasie wojny dworca kolejowego.

"Nie zapominamy odważnego wkładu Węgier"

Otwierając wtorkowe posiedzenie Bundestagu, Schaeuble skorzystał też okazji, by podziękować Węgrom za wkład w zjednoczenie Niemiec. 30 lat temu, 10 września Budapeszt oficjalnie otworzył granicę węgiersko-austriacką dla obywateli NRD. Dzięki temu w ciągu kilku tygodni ponad 50 tysięcy osób wyjechało do Niemiec Zachodnich przez Węgry i Austrię.

- Otwarcie granicy spowodowało powstanie nowej dynamiki. Dwa miesiące później upadł Mur Berliński - symbol Zimnej Wojny. Nie zapominamy odważnego wkładu Węgier w zjednoczenie naszego kraju - wyraził wdzięczność Schaeuble.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:10
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz mówi o edukacji historycznej w szczególnym momencie w naszej historii: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: w Pomiechówku doszło do haniebnej niemieckiej zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:39
- To jest pierwszy pogrzeb ofiar tej haniebnej niemieckiej zbrodni - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w czwartek wziął udział w uroczystościach pogrzebowych 46 ofiar zamordowanych w Forcie III w Pomiechówku - miejscu kaźni Polaków i Żydów z Mazowsza. 
rozwiń zwiń