X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Pakistan obawia się ludobójstwa w Kaszmirze. Minister interweniuje w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:07
Pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi mówił we wtorek w Radzie Praw Człowieka ONZ o "nielegalnej wojskowej okupacji" Kaszmiru przez Indie i wyrażał obawy, że w tym zamieszkiwanym głównie przez muzułmanów regionie może dojść do ludobójstwa.
Indyjska policja aresztuje kaszmirskich muzułmanów.
Indyjska policja aresztuje kaszmirskich muzułmanów.Foto: PAP/EPA/STRINGER

Szef pakistańskiej dyplomacji zwrócił się do Rady o wszczęcie śledztwa w sprawie działań Indii w spornym Kaszmirze. - Potrzeba środków, by przed wymiarem sprawiedliwości postawić sprawców naruszeń praw człowieka, (...) a więc potrzeba stworzenia międzynarodowej komisji śledczej - przekonywał.

- Ludność okupowanego (terytorium) Dżammu i Kaszmir boi się najgorszego. Drżę na samą myśl, że użyję tu terminu ludobójstwa, ale mimo wszystko muszę to zrobić - mówił minister. Jego zdaniem opuszczone miasta i tereny w indyjskiej części spornego Kaszmiru przypominają m.in. Rwandę czy Srebrenicę. - Wkrótce nastąpi katastrofa - ostrzegł Qureshi. Dodał, że obecnie nie widzi żadnej możliwości dwustronnej współpracy z Indiami.

kaszmir.jpg
Rada Bezpieczeństwa ONZ rozmawiała o Kaszmirze po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat

Od 2018 roku Urząd Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) kilkakrotnie zwracał się do Rady Praw Człowieka o powołanie komisji śledczej, która zbadałaby sytuację w Kaszmirze. Agencja AFP wyjaśnia, że takie dochodzenie prowadzi się w przypadkach największych kryzysów, jak np. wojny w Syrii, i o jego wszczęciu decyduje wszystkich 47 członków Rady.

Łamania praw człowieka

Zaledwie w poniedziałek Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet alarmowała, że jest "bardzo zaniepokojona" najnowszymi działaniami Indii wobec Kaszmirczyków w dziedzinie praw człowieka. Wspominała w tym kontekście o zatrzymaniach przywódców politycznych i lokalnych działaczy, o ograniczaniu dostępu do internetu czy prawa do pokojowych zgromadzeń.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]  Kaszmir punktem zapalnym na mapie świata

Bachelet wzywała Indie, by złagodziły obowiązujące obecnie ograniczenia, w tym dotyczące godziny policyjnej, zapewniły, by mieszkańcy mieli dostęp do podstawowych usług oraz by respektowały prawo do sprawiedliwego procesu wszystkich zatrzymanych.

Historia konfliktu

Indie oraz Pakistan spór o Kaszmir toczą od 1947 roku, gdy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu. Od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

kaszmir-1200-pap.jpg
Chiny chcą pilnego zwołania posiedzenia RB ONZ w sprawie Kaszmiru

Napięcia na tym tle ponownie przybrały na sile na początku sierpnia, gdy Indie anulowały specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, tworząc tam terytorium związkowe o tej samej nazwie. Formalnie zintegrowało to indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

Siły zbrojne i odcięcie łączności

Następnie Indie wysłały do Kaszmiru dodatkowych 250 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, odcięły internet, łącze telefoniczne, telewizję. Indyjskie media informowały o przetrzymywaniu liderów politycznych czy niedopuszczaniu do wystąpień nawołujących do protestów. Indie zarzutom zaprzeczają.

W reakcji Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami, odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu indyjskiego ambasadora, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe. Islamabad zapowiedział, że w sprawie Kaszmiru zgłosi się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napięta sytuacja w Kaszmirze. Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem MSZ Pakistanu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:22
Sytuacja w Kaszmirze oraz zmiana statusu prowincji Dżammu i Kaszmir był tematami rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem MSZ Pakistanu Mahmoodem Qureshim - poinformował w komunikacie polski MSZ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ rozmawiała o Kaszmirze po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 21:56
Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wydała oświadczenia po piątkowych rozmowach, które zostały przeprowadzone na wniosek Pakistanu i Chin. Rozmowy odbyły się za zamkniętymi drzwiami. Jak zauważa agencja Reutera, po rozmowach nie wypowiadał się żaden z uczestników rozmów, wyjątkiem był przedstawiciel Chin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcia między Indiami a Pakistanem. D. Trump zgłosił gotowość do mediacji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 16:36
Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że Indie i Pakistan są w stanie same rozwiązać spór o Kaszmir. Podkreślił jednak, że jest gotowy do pomocy w mediacjach w sprawie regionu, który Indie na początku sierpnia pozbawiły specjalnego statusu.
rozwiń zwiń