X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Michał Wojnarowicz: Benny Gantz nie ma dużych szans na utworzenie rządu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 18:48
Lider izraelskiej opozycji i zwycięzca wyborów parlamentarnych otrzymał misję utworzenia rządu. Wcześniej nie udało się to obecnemu premierowi Benjaminowi Netanjahu. O sytuacji na izraelskiej scenie politycznej mówił Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • 24.10.19 Michał Wojnarowicz: rozwiązaniem sytuacji w Izraelu mógłby być rząd mniejszościowy.
Przed Bennym Gantzem stoi trudne zadanie. Czy uda mu się zażegnać kryzys polityczny w Izraelu?
Przed Bennym Gantzem stoi trudne zadanie. Czy uda mu się zażegnać kryzys polityczny w Izraelu? Foto: EPA/ABIR SULTAN

Benny Gantz zapowiada stworzenie szerokiej koalicji. Jednak w opinii komentatorów jest to mało prawdopodobne. Z powyborczych wyliczeń wynikało, że to właśnie premier Benjamin Netanjahu ma większe szanse na większościową koalicję z partiami prawicowymi. Po czterech tygodniach bezskutecznych rozmów Netanjahu poddał się.

– Szanse byłego szefa sztabu armii izraelskiej są mniejsze niż Benjamina Netanjahu. Języczkiem u wagi jest partia Awigdora Liebermana, która odmówiła poparcia któremukolwiek z liderów. Benny Gantz ma trudniejsze zadanie, bo nie stoi za nim spójny blok polityczny – wskazał Michał Wojnarowicz.  

Brak chęci współpracy z Netanjahu

Jeśli Gantzowi nie uda mu się stworzyć rządu w ciągu 28 dni, to izraelski prezydent będzie musiał prawdopodobnie ogłosić wybory, trzecie w ciągu kilku miesięcy. Sondaże wskazują jednak, że nawet kolejne głosowanie może niczego nie rozstrzygnąć, bo jego wyniki byłyby zbliżone do tych z września.

– Żadna ze stron nie chce porzucić swoich fundamentalnych żądań. Partia Benny’ego Gantza wielokrotnie powtarzała, że może usiąść do negocjacji z Likudem Netanjahu i stworzyć szeroką koalicję. Jednak nie może przystać na współpracę z premierem, na którym ciążą podejrzenia korupcyjne. Z kolei Netanjahu uważa, że tylko porozumienie z prawicowymi i religijnymi ugrupowaniami jest jedynym rozwiązaniem – wyjaśnił Michał Wojnarowicz.

18 miesięcy bez rządu

Już od 18 miesięcy izraelskim politykom nie udaje się stworzyć rządu. Dużym problemem dla funkcjonowania państwa jest brak ustawy budżetowej. W opinii gościa Polskiego Radia 24 może to być szansa na porozumienie w sprawie utworzenia rządu.

– Rozwiązaniem, choć mało prawdopodobnym, jest rząd mniejszościowy, który stanowiłby spory przełom, bo premierem nie byłby Netanjahu – zauważył Michał Wojnarowicz.

Rozmawiał Paweł Lekki.

IAR/Polskie Radio 24/db

----------------------------------------

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 16.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael: premier Benjamin Netanjahu walczy o polityczne życie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 22:24
- Używając języka sportowego, pomimo tego, że mecz formalnie się zakończył, piłka jest w grze. Nie wiemy jak to się skończy - skomentowała wyniki wyborów w Izraelu dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczny pat w Izraelu trwa. Netanjahu znowu nie udało się sformować rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 20:11
Urzędującemu premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować rządu po wrześniowych przedterminowych wyborach parlamentarnych. Polityk ogłosił w poniedziałek, że rezygnuje ze starań o utworzenie nowej administracji.
rozwiń zwiń