X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Raport KE: co godzinę tracimy lasy o powierzchni 800 boisk piłkarskich

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
Według raportu Komisji Europejskiej w 2018 r. żywioł zniszczył prawie 178 tys. hektarów lasów i gruntów w UE. "Co godzinę tracimy lasy o powierzchni odpowiadającej 800 boiskom piłkarskim. Niszczycielskie pożary szaleją na całym świecie" - podkreślił w komunikacie unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artur BARBAROWSKI/East News

Podsumowanie pokazuje, że jeśli brać pod uwagę powierzchnię lasów, które spłonęły, to zeszły rok nie był najgorszy (poniżej długoterminowej średniej), ale liczba państw, które doświadczyły poważnych pożarów, nigdy nie była tak duża.

Czytaj więcej
for forest mat pras 1200.jpg
Las na stadionie. Jak blisko końca lasów jesteśmy?

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Syberyjskie pożary lasów mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Ekolodzy ostrzegają

"Co godzinę tracimy lasy o powierzchni odpowiadającej 800 boiskom piłkarskim. Niszczycielskie pożary szaleją na całym świecie" - podkreślił w komunikacie unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.

Najgorszy rok dla Szwecji

W minionym roku w europejskim systemie odnotowano najwięcej pożarów lasów na obszarach o powierzchni co najmniej 30 ha we Włoszech (147 pożarów, spłonęło 14 649 ha), Hiszpanii (104 pożary, spłonęło 12 793 ha), Portugalii (86 pożarów, spłonęło 37 357 ha), Wielkiej Brytanii (79 pożarów, spłonęło 18 032 ha) i Szwecji (74 pożary, spłonęło 21 605 ha).

Z informacji KE wynika, że Szwecja doświadczyła najgorszego sezonu pożarów lasów, od kiedy sporządzane są raporty na ten temat. Całkowita powierzchnia spalonych obszarów przekroczyła w tym kraju 21 tys. ha, co plasuje ten kraj na drugim miejscu w UE. Eksperci KE wskazują, że to nietypowy wynik jak na kraj położony na północy kontynentu.

Czytaj więcej
pożar las free 1200.jpg
Rekordowa liczba pożarów polskich lasów w czerwcu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Straż pożarna ostrzega: lasy w całej Polsce zagrożone pożarami

Po raz kolejny pożary w Portugalii objęły największą powierzchnię. Jednak zeszły rok nie był tak zły jak rok 2017, gdy całkowita powierzchnia obszaru zniszczonego wskutek żywiołu była w tym kraju znacznie większa.

Zniszczone ekosystemy

Ponad jedna trzecia powierzchni (36 proc.) wyniszczonej w UE wskutek pożarów znajdowała się w ekosystemach objętych siecią Natura 2000, w których występuje wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

W 2018 r. W Polsce wybuchło 8 867 pożarów, z czego prawie 6 tys. w lasach. To ponad 5,2 tys. więcej niż w 2017 r. (wówczas odnotowano 3 592 pożary). Żywioł objął 2 696 ha, z czego 2 047 - w lasach.

Przez większą część lata w Europie Środkowej i Północnej utrzymywały się temperatury powyżej średniej. To stworzyło warunki, które wywołały pożary lasów i sprzyjały ich rozprzestrzenianiu, powodując wysokie straty. Mimo wszystko wielkość całkowitego spalonego obszaru jest mniejsza niż w poprzednich latach.

Nie ma poprawy

W 2018 r. pięciokrotnie uruchomiono Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, aby zareagować na pożary lasów: w Szwecji, Grecji, na Łotwie i w Portugalii. W lecie użyto łącznie 15 samolotów, 6 śmigłowców i sprowadzono ponad 400 strażaków. Unia Europejska przeznaczyła 1,6 mln euro na pokrycie kosztów transportu, aby zapewnić wsparcie krajom dotkniętym żywiołem.

Czytaj więcej
drzewo las natura 1200.jpg
Stare drzewa - serce leśnego ekosystemu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wypalanie traw - niebezpieczny proceder niszczący środowisko naturalne

Na razie za wcześnie na podsumowanie tego roku, ale z danych KE wynika, że sezon pożarów w 2019 r. rozpoczął się wcześnie. Powodem są: suchy klimat, wiatry, wysokie temperatury. Już w marcu tego roku liczba pożarów przekroczyła średnią za cały rok w ciągu ostatnich ostatniej dekady.

Sprawozdanie dotyczące pożarów przygotowało Wspólne Centrum Badawcze - służba Komisji Europejskiej ds. nauki i wiedzy.

jp

Czytaj także

Dźwięki jesiennego lasu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:45
Jesień to szczególnie dobry moment na wycieczki do lasu. Warto się tam wybrać także po to, by posłuchać głosów zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Pikus: przebywanie w lesie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:00
- Musimy godzić ze sobą zdrowie Polaków i lasów. Akcją "Zasadź się na zdrowie" chcemy więc zaakcentować to, co ważne - powiedziała w radiowej Jedynce Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń