X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Do USA bez wiz. G. Mosbacher: Polacy mogą już uzyskać autoryzację ESTA

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:41
- To już oficjalne! Polacy mogą uzyskać online autoryzację ESTA na wyjazdy biznesowe i turystyczne do USA. Wspólny amerykańsko-polski sukces! Do zobaczenia w Stanach Zjednoczonych! - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Georgette Mosbacher i Andrzej Duda
Georgette Mosbacher i Andrzej DudaFoto: Twitter/Georgette Mosbacher

shutterstock_andrzej duda donald trump wizyta w usa 1200.jpg
Prof. J. Reginia-Zacharski: sprawa wiz ma też kontekst przedwyborczy

Od 11 listopada br. Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez ubiegania się o wizę. Program amerykańskiego rządu Visa Waiver Program (VWP), do którego wchodzi Polska, wprawdzie pozwala na podróżowanie obywateli objętych nim krajów bez wiz, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA).

Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 USD i jest znacznie tańsza niż opłata wizowa (160 USD). Krótszy jest w jej przypadku również czas wypełniania elektronicznych formalności – ok. 20 minut. Rekomenduje się dokonanie tego na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda na dwa lata

Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy, a żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Podróżni z już otrzymaną wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać.

Autoryzacji na nowych zasadach nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA" – czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Od 11 listopada Polacy nie będą potrzebowali wiz do USA

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Należy pamiętać, że ostateczna zgoda na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lub porcie lotniczym. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Autoryzacja w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez dwa lata.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Georgette Mosbacher zapewnia: bez wiz do USA najpóźniej od 1 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 16:07
Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz najpóźniej od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiada amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do USA bez wiz. Ekspert: może to pomóc Donaldowi Trumpowi w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:15
- Jest bardziej niż pewne, że prezydent Donald Trump będzie starał się wykorzystać ten "argument wizowy" po to, żeby przekonać bardzo liczną mniejszość polonijną do głosowania za jego kandydaturą - mówił dziennikarz i reporter Tomasz Grzywaczewski na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. J. Reginia-Zacharski: sprawa wiz ma też kontekst przedwyborczy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 10:00
- Dołączenie Polski do ruchu bezwizowego to kwestia polityki sojuszniczej w stosunku do naszego kraju. Ale jest tu istotny także aspekt przedwyborczy - kampania Donalda Trumpa - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski
rozwiń zwiń