X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NASA zmienia nazwę obiektu w kosmosie. Powodem skojarzenia z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:29
Najdalszy obiekt, który zbadała wysłana z Ziemi sonda, nie będzie się już nazywał "Ultima Thule". Chodzi o kontrowersje z powodu skojarzeń z nazizmem. Teraz to ciało niebieskie nazwano "Arrokoth", co oznacza "niebo" w języku rdzennych północnoamerykańskich Indian Powatan – informuje portal dw.com.
Ciało niebieskie Arrokoth
Ciało niebieskie "Arrokoth"Foto: NASA

"Arrokoth" to obiekt transneptunowy 2014 MU69 w Pasie Kuipera, który składa się z dwóch lodowych brył o łącznej długości 31 km, jest najdalszym obiektem, który zbadała wysłana z Ziemi sonda.

Człowiek na księżycu shutt-1200.jpg
NASA przedstawiła szczegóły powrotu człowieka na Księżyc. Astronauci spędzą tam 2 tygodnie

1 stycznia 2019 r. przeleciała obok niego misja NASA New Horizons. Wcześniej stosowana była wobec tego obiektu nazwa "Ultima Thule", czyli z łaciny "najdalsze Thule". Sformułowanie to wykorzystywane było m.in. w "Georgikach" Wergiliusza, oznaczało w średniowieczu daleką krainę i było często było wykorzystywane jako synonim końca świata.

Kontrowersje związane są z Towarzystwem Thule, które powstało pod koniec I wojny światowej w Monachium i miało charakter rasistowsko-okultystyczny. Uważało ono, że to właśnie z mitycznego Thule wywodzi się rasa aryjska. Następnie członkowie tego stowarzyszenia brali aktywny udział w początkowej fazie rozwoju nazizmu w Niemczech.

kad, tvp.info

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT kosmos NASA nazizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waszyngton: "Polska noc kosmiczna" z udziałem przedstawicieli NASA

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 09:52
Instytucje i firmy z polskiego sektora kosmicznego zaprezentowały się w stolicy Stanów Zjednoczonych. W spotkaniu, które odbyło się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie wziął udział także zastępca administratora NASA Steve Jurczyk.
rozwiń zwiń