X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier w Pradze: gdy upadły mury, kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 13:30
W Pradze premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy aksamitnej rewolucji, która doprowadziła do upadku komunizmu w Czechosłowacji. Szef polskiego rządu w przemówieniu pochwalił kierunek zmian, jaki w 1989 r. obrały kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Mówił też o współpracy Polski i Czech w ramach Unii Europejskiej.
Audio
  • Premier na uroczystościach w Pradze. Relacja Karola Darmorosa z Pragi (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości upamiętniających 30. rocznicę aksamitnej rewolucji
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości upamiętniających 30. rocznicę "aksamitnej rewolucji”Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Mateusz Morawiecki przypomniał, że powstanie Solidarności w 1980 roku doprowadziło do pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce czerwcu 1989 roku. Premier zaznaczył, że nasz kraj rozpoczął proces przemian demokratycznych w Europie Środkowej
  • Mateusz Morawiecki podkreślał również, że Polska i Czechy są dziś kluczowymi partnerami w ramach współpracy regionalnej
  • W 1989 roku spełniły się nasze marzenia o wolności i demokracji - powiedział premier, dodając, że dziś wciąż są kraje walczące o te same prawa, również w Europie
  • Uroczystości w Pradze odbywają się z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i przewodniczącego niemieckiego Bundestagu. W praskim Muzeum Narodowym przywódcy otworzyli wystawy "Aksamitna Rewolucja" oraz "Momenty XX wieku"

- 30 lat temu, gdy upadły mury i reżim, fala optymizmu ogarnęła Europę, a kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji - mówił premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Narodowym w Pradze podczas obchodów 30. rocznicę aksamitnej rewolucji.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska był tym krajem, który rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku, gdy powstała Solidarność oraz przez częściowo wolne wybory w 1989 r. - Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji - podkreślał.

Mateusz Morawiecki przypomniał również wspólne dla Polski i Czech rocznice przypadające na 2019 r.: 20 lat członkostwa w NATO, 15 lat członkostwa w UE.

- Jestem przekonany, że historia Czech, Polski i innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody - mówił szef polskiego rządu.

Jak dodał, Szczyt Przyjaciół Spójności pokazał, że możemy walczyć wspólnie o swoje interesy. - Dziś wspólnie występujemy jako kluczowi partnerzy nie tylko w ramach V4, ale też Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki - zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji w Pradze

Premier Mateusz Morawiecki wraz z innymi szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej wziął udział w uroczystościach upamiętniających 30. rocznicę aksamitnej rewolucji, która zakończyła trwające od 1948 r. rządy komunistów.

W obchodach, oprócz Mateusza Morawieckiego, uczestniczyli: ich gospodarz premier Czech Andrej Babisz, premierzy Słowacji Peter Pellegrini i Węgier Viktor Orban, a także przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił mszę pontyfikalną w Pradze czeskiej

Premier Babisz: to, co w Polsce trwało 10 lat, na Węgrzech kilka miesięcy, dzięki Wam w Czechach trwało 10 dni

Szef czeskiego rządu Andrej Babisz podkreślał rolę byłego prezydenta Vaclava Havla.

Podczas uroczystości, które odbyły się w gmachu Muzeum Narodowego w Pradze, Babisz stwierdził, że demontaż reżimu komunistycznego rozpoczął się od Polski, w której jako pierwszej miały miejsce wolne wybory.

- To, co w Polsce trwało 10 lat, na Węgrzech kilka miesięcy, dzięki Wam w Czechach trwało 10 dni – powiedział Babisz zwracając się do premierów Polski i Węgier.

Premier Czech podkreślał także rolę dysydenta, późniejszego prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla w przemianach, jakie miały miejsce w kraju. - Odwaga Havla była godna podziwu – mówił Babisz. Przyznał, że sam był członkiem partii komunistycznej.

- Nie jestem z tego dumny. Nie miałem tyle odwagi, co Havel – powiedział czeski premier.

Podziękował za wszystkie wydarzenia, które rozpoczęło Forum Obywatelskie. - Dziękuję tym, którzy wprowadzili nas do UE. Dziękuję tym, którzy wprowadzili nas do NATO. Dziękuję tym, którzy chodzą głosować – powiedział Babisz.

Premier Węgier: wzorem był opór Havla

Premier Węgier Viktor Orban podkreślał, że historie Węgier oraz Czech wielokrotnie łączyły się po II wojnie światowej. - Dla nas młodych ludzi z Węgier wzorem był opór Vaclava Havla – on był dla nas punktem wyjścia – mówił.

Nawiązywał również w swoim wystąpieniu do adaptacji filmowych nowel Bohumila Hrabala – "Pociągów pod specjalnym nadzorem" i "Postrzyżyn". - Wydawało nam się, że to wszystko mówi też o nas – dziękuję za to – dodał.

Orban zaznaczył, że kraje regionu chcą bronić państw narodowych, a rok 1989 r. uczy nas wciąż potrzeby wolności i niezależności. "Jesteśmy demokratami Europy Środkowej i dlatego musimy chronić nasze państwa narodowe" – mówił. - W 1989 r. udało nam się zniszczyć komunizm. Domagaliśmy się godnego życia – dodał.

Premier Węgier zaznaczył, że Europa Środkowa to obecnie nie tylko koncept polityczny, ale konkretne relacje gospodarcze i społeczne. - 30 lat temu sądziliśmy, że naszą przyszłością jest Europa. Teraz widzimy to tak, że to my jesteśmy przyszłością Europy - dodał.

Premier Słowacji: zadaniem polityków musi być jednoczenie własnych narodów

Premier Słowacji Peter Pellegrini ocenił, że 30. rocznica ma znaczenie ogólnoświatowe, bo - jak dodał - nieczęsto zdarza się, że takie zmiany przebiegają pokojowo. Zaakcentował też znaczenie dwóch osobistości, które uczestniczyły w "aksamitnej rewolucji" i wywierały wpływ na Czechów i Słowaków także w latach wcześniejszych – Vaclava Havla i Alexandra Dubczeka.

- W listopadzie 1989 r. dla naszych narodów mógł rozpocząć się powrót do Europy. Przeszliśmy ciężką, polityczną i ekonomiczną transformację - mówił Pellegrini.

- W odróżnieniu od innych państw regionu, musieliśmy (Czechosłowacja ) rozwiązać problemy związane z podziałem państwa i byliśmy w stanie także aksamitnie podzielić państwo i nie zdestabilizowaliśmy regionu – dodał słowacki premier.

Pellegrini ocenił, że tak, jak 30 lat temu zburzone zostały mury i barykady, tak dziś także istnieją one "w głowach ludzi". - Na bazie naszych własnych przekonań twórzmy szeroką zgodę. Zadaniem polityków musi być jednoczenie własnych narodów - apelował.

"Jedność niemiecka poprzedzona była walką ludzi o niezależność i wolność za żelazną kurtyną"

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble podkreślał, że "rewolucje pokojowe" w 1989 r. były "tak rozmaite, jak narody, które ich dokonały".

Przypominał, że tylko kilka miesięcy dzieliły Czechy od protestów w 1989 r. do prezydentury Vaclava Havla. - Jedność niemiecka poprzedzona była walką ludzi o niezależność i wolność za żelazną kurtyną – mówił szef Bundestag.

Wydarzenia praskie

17 listopada 1989 roku w centrum Pragi siły porządkowe brutalnie uderzyły w uczestników marszu zorganizowanego w celu upamiętnienia 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne.

Po pacyfikacji studenci oraz wspierający ich aktorzy teatralni ogłosili strajk protestacyjny, który stał się początkiem zmiany systemu.

Seria ulicznych protestów (w największym uczestniczyło 800 tys. osób) doprowadziła do zmian we władzach Komunistycznej Partii Czechosłowacji, w tym m.in. o rezygnacji z zapisu w konstytucji o rządach jednej partii. 29 grudnia prezydentem został Vaclav Havel.


PAP/ IAR/ agkm


Czytaj także

Premier Czech w Polsce. M. Morawiecki: relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że relacje polsko-czeskie są wyjątkowo pozytywne na właściwie wszystkich kluczowych polach. Dziś premier Morawiecki spotkał się w Warszawie ze swoim czeskim odpowiednikiem Andrejem Babiszem. Obaj premierzy poprowadzili polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z. Gryglas: prezydent przypomniał, że Polsce można służyć w różnoraki sposób

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 18:29
- Prezydent Andrzej Duda powiedział w swoim wzruszającym przemówieniu w Sejmie, że Polsce można służyć na różne sposoby. Każdy Polak ma taki obowiązek - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, wiceprezes Porozumienia. 
rozwiń zwiń