Dramat u wybrzeży Lampedusy. Wywróciła się łódź z migrantami

2019-11-23, 21:49

Dramat u wybrzeży Lampedusy. Wywróciła się łódź z migrantami
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Włoska straż przybrzeżna uratowała 143 migrantów, których łódź wywróciła się na wzburzonym morzu w pobliżu Lampedusy. Dwie kobiety uznano za zaginione.

Cztery łodzie straży przybrzeżnej ruszyły na pomoc migrantom, gdy mieszkaniec Lampedusy poinformował, że wywrócona 10-metrowa łódź unosi się na wodzie niespełna dwa kilometry od brzegu.

Powiązany Artykuł

uchodźcy francja ewakuacje pap 1200.jpg
Francja: likwidacja dzikich obozów uchodźczych. MSW zapowiada następne takie operacje

Gdy migrantów dostarczono do portu, dwóch z nich powiedziało, że wśród uratowanych nie ma ich żon. Na razie nie znaleziono poszukiwanych kobiet, załogi śmigłowca i samolotu nie zauważyły też żadnych ciał unoszących się na wodzie.

Również w sobotę włoski resort spraw wewnętrznych poinformował, że statek organizacji humanitarnej z 213 uratowanymi migrantami na pokładzie zostanie przyjęty w porcie w Mesynie na Sycylii.

Na początku tygodnia organizacje Lekarze Bez Granic i SOS Mediterranee poinformowały, że statek Ocean Viking uratował 90 migrantów z łodzi, która przez dwa dni dryfowała na wodach na północ od wybrzeży Libii.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MSW Niemiec: Europie grozi wielki kryzys migracyjny. Większy niż w 2015 r.

Włoski resort spraw wewnętrznych podał, że Malta, Francja, Niemcy i Włochy zwróciły się do Komisji Europejskiej o wskazanie krajów, które przyjmą migrantów.

Operacja Sophia

Pod koniec września państwa Unii Europejskiej przedłużyły mandat dowodzonej z Rzymu operacji Sophia, która jest odpowiedzią Wspólnoty na migrację przez Morze Śródziemne.

Powiązany Artykuł

obóz uchodźcy Syria pustynia free shut 1200.jpg
Polska zaangażuje się w wart pół miliona dolarów projekt humanitarny w Iraku

Najważniejszym zadaniem operacji jest eliminowanie przemytu ludzi w południowo-środkowym rejonie Morza Śródziemnego. W ramach Sophii szkolona jest libijska straż przybrzeżna i marynarka wojenna. Unijne siły mają też dbać o egzekwowanie na pełnym morzu u wybrzeży Libii embarga na broń nałożonego na ten kraj przez ONZ.

Kwestia funkcjonowania operacji Sophia, w ramach której zwalcza się przemyt migrantów, co kilka miesięcy jest tematem dyskusji w UE. Już w 2018 roku przedłużenie półrocznego mandatu nie było pewne, bo poprzedni rząd Włoch chciał wymusić na innych państwach UE, by rotacyjnie otwierały swoje porty dla statków z migrantami na pokładzie.

Jednostki, które zabiorą na pokład rozbitków, mają ich odstawić do najbliższego portu, ale w praktyce osoby takie trafiają głównie do Włoch. Nowy mandat Sophii wygaśnie 1 kwietnia 2020 roku.

Polecane

Wróć do strony głównej