Neutralność klimatyczna UE. Wiemy, kiedy KE przedstawi konkretny plan

2019-12-01, 16:31

Neutralność klimatyczna UE. Wiemy, kiedy KE przedstawi konkretny plan
Ursula von der Leyen. Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

- Komisja Europejska za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. - zapowiedziała w niedzielę szefowa tej instytucji Ursula von der Leyen. Niemka liczy na to, że plan poprą wszystkie kraje członkowskie.

Von der Leyen w poniedziałek uda się do Madrytu, gdzie zaczyna się konferencja klimatyczna COP25. Komisja chce tam przedstawić swoje plany, ale konkrety zostaną zaprezentowane nie w najbliższym, tylko w kolejnym tygodniu w Brukseli. - Dla nas ważne są dwa przesłania: pierwsze, że chcemy być neutralnym (emisyjnie) kontynentem w 2050 r. i (drugie) byśmy cały czas byli liderem w tym obszarze - powiedziała w niedzielę von der Leyen niewielkiej grupie dziennikarzy.

Powiązany Artykuł

PAP Komisja Europejska Ursula von der Leyen 1200.jpg
Nowa Komisja Europejska rozpoczyna pracę. Jednym z celów "zielony ład dla klimatu"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister klimatu: elektrycznych samochodów w Polsce będzie przybywać

Z nieoficjalnych informacji wynika, że 11 grudnia zaprezentowany ma być komunikat dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu opisującego najważniejsze kroki, by zapewnić neutralność energetyczną w UE do połowy tego stulecia. Między innymi ma zostać podniesiony cel redukcji emisji CO2 na 2030 r.

"Liczę na kraje członkowskie"

Dokument pokazany zostanie tuż przed szczytem UE 12-13 grudnia, na którym liderzy szefów państw i rządów mają rozmawiać właśnie o celu neutralności energetycznej. W czerwcu br. Polska wraz z Czechami, Węgrami i Estonią zablokowała zapisy w tej sprawie wskazując, że konieczne są wyliczenia, ile będzie kosztowała transformacja, zwłaszcza w przypadku państw, których gospodarka jest zależna od węgla, oraz kto za nią zapłaci.

- Liczę na wszystkie 28 krajów członkowskich, ponieważ wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna. W ciągu minionych dwóch lat mogliśmy zobaczyć susze i inne zjawiska pogodowe, które nie są dla nas nowe, ale nigdy nie występowały w takiej intensywności i częstotliwości - odparła von der Leyn na pytanie, czy liczy, że Polska poprze jej plan.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej