X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska najbardziej skażona smogiem w Europie? Mapa KE pokazuje zupełnie co innego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 11:50
Mieszkańcy miast w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii oddychają najgorszym powietrzem w Europie - tak wynika z przygotowanej przez Komisję Europejską najnowszej mapy smogowej. Jasno pokazuje ona, że polskie aglomeracje nie zaliczają się do najbardziej zanieczyszczonych na Starym Kontynencie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Zaprezentowane przez Komisję Europejską najnowsze dane i mapa pochodzą z satelity Sentinel-5P. Jest ona używana na potrzeby realizacji środowiskowego programu Copernicus, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym także Polski.

morawiecki bruksela2 1200 pap.jpg
Premier: ustalenia ws. klimatu poprawią jakość życia polskiej rodziny

Mapa wielu może zaskakiwać. W opinii publicznej krąży przekonanie, że nad Polską unosi się powietrze bardzo złej jakości, a polskie miasta - choćby te na Śląsku - należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Najbardziej skażone aglomeracje miejskie znajdują się na zachodzie Europy.

W których miastach najgorzej?

Największa emisja dwutlenku azotu, odpowiedzialnego za tzw. smog fotochemiczny, ma miejsce przede wszystkim w Londynie, Paryżu, Brukseli, Amsterdamie oraz znajdujących się w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Mocno skażonym powietrzem oddycha się także w Moskwie. W tych miejscowościach emisja, pochodząca z silników samochodowych oraz kominów spalarni i zakładów przemysłowych należy do największych na świecie. Podobnie sprawa ma się we wschodniej Azji, a zwłaszcza w Chinach. Jak pokazuje mapa Państwa Środka, powietrze unoszące się nad największymi chińskimi aglomeracjami można uznać za najbardziej zanieczyszczone na Ziemi.

Stężenie dwutlenku azotu w powietrzu w Europie Stężenie dwutlenku azotu w powietrzu w Europie

Na mapie obszary z najgorszym powietrzem są zaznaczone kolorami czerwonym i bordowym. Jak podaje portal TwojaPogoda.pl, na ich tle małe punkty zaznaczone na terenie Polski wyglądają niepozornie ze względu na wciąż niewielkie, w porównaniu z zachodnimi stolicami, natężenia ruchu drogowego, który zwłaszcza latem sprzyja tworzeniu się ozonu przygruntowego (ozonu troposferycznego). Tworzy się on z tlenków azotu i lotnych węglowodorów, pod wpływem bezwietrznej aury, silnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury powietrza, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Smog tego typu ma fatalny wpływ na nasze drogi oddechowe i układ krążenia.

Klimatyczny szczyt UE

Kwestie dotyczące klimatu od dłuższego czasu są na ustach polityków krajów UE. Na ostatnim unijnym szczycie jednym z najważniejszych tematów była kwestia realizacji polityki klimatycznej przez państwa członkowskie. Ich przedstawiciele zgodzili się, że w 2050 r. kraje te osiągną neutralność klimatyczną. Polska, jako jedyny, została wyłączona z tego zobowiązania. Oznacza to, że nasz kraj będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej, bez wyznaczenia nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych.

bb/TwojaPogoda.pl

Czytaj także

Ekspert: Zielony Ład to fundamentalna zmiana aspektów naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:11
- Ta zmiana ma doprowadzić do ograniczenia emisji CO2 oraz innych substancji. De facto ten rok 2030, bądź w dalszej perspektywie 2050 może stać pod znakiem neutralności klimatycznej - mówił prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef RE: neutralność klimatyczna to kluczowy projekt dla przyszłości Europy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:14
Szef Rady Europejskiej Charles Michel wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Zdaniem nowego szefa Rady, to sprawa numer jeden na rozpoczynającym się 12 grudnia szczycie przywódców państw Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Zielonych stawia ultimatum Polsce. Chodzi o neutralność klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:14
Polska nie może liczyć na wsparcie finansowe bez zadeklarowania, że będzie wypełniać cel neutralności klimatycznej do 2050 roku - oświadczyła w piątek w Brukseli szefowa Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller.
rozwiń zwiń