more_horiz
Wiadomości

Iran: panika na pogrzebie Solejmaniego. Bilans ofiar wciąż rośnie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 16:00
Do co najmniej 50 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych paniki, która wybuchła na uroczystościach pogrzebowych generała Ghasema Solejmaniego w jego rodzinnym mieście Kerman na południowym wschodzie Iranu. Takie informacje podała agencja ISNA za biurem lokalnego koronera.
Pogrzeb Ghasema Solejmaniego
Pogrzeb Ghasema SolejmaniegoFoto: PAP/EPA/STR

Wcześniej irańskie media, powołując się na szefa irańskich służb ratownictwa medycznego Pirhusejna Kuliwanda, podawały, że zginęło ponad 40 osób, a do szpitali trafiło co najmniej 213 rannych. ISNA nie podała nowych informacji o liczbie osób z obrażeniami.

bombowiec B-52 1200 SHUTT.jpg
Napięcia po zabójstwie Solejmaniego. Amerykanie kierują bombowce na Bliski Wschód

- Dzisiaj w wyniku zatłoczenia niestety wielu naszych współobywateli, żałobników, zostało rannych i wielu zostało zabitych - powiedział Kuliwand.

>>> [TYLKO U NAS] Atak na Solejmaniego. Lasota: ocena Trumpa zależy od politycznych sympatii

Jak podają media, w uroczystościach pogrzebowych brały udział dziesiątki tysięcy ludzi. Według doniesień medialnych do wybuchu paniki doszło w czasie procesji na drodze na cmentarz. Na pierwszych nagraniach wideo zamieszczonych w internecie widać leżących na drodze ludzi bez oznak życia, a także innych, którzy krzyczeli i próbowali im pomóc. Nie ma informacji o tym, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu paniki.

Przesunięta data pogrzebu

Irańska agencja ISNA poinformowała, że pochówek generała odłożono, nie sprecyzowano jednak, na kiedy. Władze jako powód zmiany terminu pogrzebu podały troskę o bezpieczeństwo tłumów biorących udział w uroczystościach.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Zemścimy się". Dowódca Gwardii Rewolucyjnej grozi "podpaleniem" ważnych miejsc USA

Generał Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds, zginął w nocy z czwartku na piątek w Bagdadzie w ataku rakietowym sił USA. Atak ten wywołał masowe demonstracje w Iranie i zaostrzył napięcia na linii Waszyngton-Teheran.

Dowódca operacji militarnych

Generał Ghasem Solejmani od ponad dwóch dekad dowodził wszystkimi operacjami militarnymi Iranu za granicą. Stany Zjednoczone obarczają go odpowiedzialnością za operacje terrorystyczne, w których ginęli także Amerykanie.

Władze Iranu zapowiedziały pomszczenie generała.


mbl

Zobacz także

Zobacz także