X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lwów i Wilno. Perły radiofonii na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 16:00
Polskie Radio w tym roku obchodzi jubileusz 95-lecia istnienia. Z tej okazji w audycji "Z muzyką po Kresach" przypomnieliśmy barwną i zbyt mało znaną historię polskich rozgłośni w dawnych polskich ośrodkach m.in. na Ukrainie i Litwie.
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Kubą Kozłowskim o fenomenie polskiej radiofonii na przedwojennych Kresach (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Pierwszy z prawej siedzi jej dyrektor Witold Hulewicz, 1929.
Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Pierwszy z prawej siedzi jej dyrektor Witold Hulewicz, 1929. Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Publikacja jest jednym z nielicznych opracowań barwnej historii polskiej radiofonii na Kresach. Publikacja jest jednym z nielicznych opracowań barwnej historii polskiej radiofonii na Kresach.

Załaziła za skórę licznym sprawującym władzę, miała nieustanne kłopoty z cenzurą, bo rzeczywistość dawała wiele powodów do złośliwych komentarzy! Tomasz Kuba Kozłowski o Wesołej lwowskiej Fali

Ciekawe, co myśleli sobie wynalazca radia Nikola Tesla i inżynier Guglielmo Marconi, kiedy oddawali swoje opracowania urządzenia mającego moc przesyłania komunikatów na falach radiowych. Czy mogli przewidzieć, że jedna tylko audycja Wesoła Lwowska Fala spowoduje w dzień emisji pustki na ulicach Lwowa, a przed radioodbiornikami zbierze zawrotną liczbę 6 milionów słuchaczy?

Radiowy ewenement na wesoło

- Mówiło się ponoć, że Lwowska Fala wymiatała towarzystwo nie tylko z ulic Lwowa, ale i z całych ziem II Rzeczypospolitej - mówił Tomasz Kuba Kozłowski, prowadzący Warszawską Inicjatywę Kresową, o tej najbardziej emblematycznej przedwojennej audycji, z której słynęła lwowska rozgłośnia.

Wesoła Lwowska Fala, szczególny socjologiczny i kulturowy fenomen II Rzeczpospolitej, stała się domem dla plejady świetnych postaci, które wyrosły z nurtu lwowskich kabaretów studenckich, jak Wiktor Budzyński. - Załaziła za skórę licznym sprawującym władzę, miała nieustanne kłopoty z cenzurą, bo rzeczywistość dawała wiele powodów do złośliwych komentarzy! - opowiadał gość audycji.

Piękno i radość życia kresowych miast z wojną w tle

W audycji - słuchając archiwalnych nagrań - przenieśliśmy się także na ulice przedwojennego Wilna, które żyły tym, co usłyszeć można było w eterze. Przed wybuchem wojny, przez który rozgłośnia zamilkła, dzięki pracy radia miasto kwitło.

- To tam zrodził się teatr radiowy czy forma pogadanek o tematyce wiejskiej. Tam śpiewała np. Ordonka, a jako spiker debiutował Lech Bejnar, czyli historyk Paweł Jasienica - tłumaczył Tomasz Kuba Kozłowski. Wilno rozmaitymi audycjami podbiło nie tylko serca słuchaczy, ale i umysły. Czym? - To była radiostacja, która w największym stopniu doprosiła do współpracy naukowców, ich ogromna część regularnie występowała tam przed mikrofonem - tłumaczył gość audycji.

Wileńska rozgłośnia relacjonowała wszystkie ważne wydarzenia związane z kulturą polską i aktualnościami. Po ich zwycięstwie w wyścigu Challenge w 1932 roku, wyemitowała specjalny wywiad z inżynierem Stanisławem Wigurą i porucznikiem Franciszkiem Żwirką - "najlepszym lotnikiem Europy". Na falach Radia Wilno można było też usłyszeć głos Marszałka Piłsudskiego, Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Witolda Hulewicza i wielu, wielu innych znanych Polaków.

Dla słuchaczy mieliśmy w prezencie książkę "Polskie Radio na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej" pod redakcją Krzysztofa Jasiewicza i Andrzeja Budzyńskiego, wielotematyczne opracowanie historii polskiej radiofonii na Kresach, zwracając uwagę na konieczność szczegółowego opisania tych mało znanych kwestii.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek

Gość: Tomasz Kuba Kozłowski (Warszawska Inicjatywa Kresowa, Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 18.10

at/ans

Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio na Kresach to fundament współczesnego radia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:06
W siedzibie Polskiego Radia trwa konferencja "Polskie Radio na Kresach II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń