more_horiz
Wiadomości

"Ingerencja w proces ustawodawczy". Sobolewski o Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:22
- Poprzednio, Komisja Wenecka przyjechała ocenić przyjęty akt prawny - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. - Teraz mieliśmy do czynienia z ingerencją w proces ustawodawczy - zaznaczył.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (3L), sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert (P), senator PO Bogdan Klich (L), wicemarszałkowie Gabriela Morawska-Stanecka (2L) i Michał Kamiński (5L) przed spotkaniem, 9 bm. w Senacie w Warszawie
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (3L), sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert (P), senator PO Bogdan Klich (L), wicemarszałkowie Gabriela Morawska-Stanecka (2L) i Michał Kamiński (5L) przed spotkaniem, 9 bm. w Senacie w WarszawieFoto: PAP/ Rafał Guz

"GPC" zapytała Sobolewskiego, dlaczego wizyta komisji weneckiej na zaproszenie marszałka Senatu Marka Grodzkiego była traktowana przez rząd jako nieoficjalna.

ziobro zbigniew pap arch 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: Komisja Wenecka nie miała prawa przyjąć zaproszenia do Polski

"Nieoficjalna wizyta"

- Nie była to oficjalna wizyta komisji weneckiej. Nie odbywała się ona na zaproszenie polskiego rządu ani na zaproszenie premiera czy prezydenta - podkreślił Sobolewski.

Na uwagę, że poprzednia wizyta komisji odbyła się na zaproszenie ówczesnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, Sobolewski zaznaczył, że wówczas zaproszenie zostało wystosowane już po przyjęciu ustaw i komisja przyjechała ocenić przyjęty akt prawny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Fogiel: uznanie jej za oficjalną nie jest możliwe

- Teraz mieliśmy do czynienia z ingerencją w proces ustawodawczy w Polsce. Wizyta była nieoficjalna, a zaproszenie wystosował marszałek Senatu, czym przekroczył swoje kompetencje i tutaj jest zgodne stanowisko MSZ i KPRM - powiedział.

"Kto zaprasza, ten gości"

- Marszałek Senatu wyszedł przed szereg, a odpowiedź na pytanie jest krótka – kto zaprasza, ten gości - stwierdził przewodniczący KW PiS.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem