more_horiz
Wiadomości

Trump spotkał się z prezydentem Iraku. Tematem ewentualne wycofanie wojsk USA

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 16:07
To pierwsza rozmowa obu przywódców od czasu zabicia przez amerykańskie wojsko irańskiego generała Ghasema Solejmaniego w Bagdadzie. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział też w Davos, że wkrótce kolejne kraje trafią na listę z zakazem wjazdu do USA.
Audio
  • Donald Trump spotkał się z prezydentem Iraku. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Donald Trump w Davos
Donald Trump w DavosFoto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Donald-Trump-Davos-pap-1200.jpg
Trump w Davos: gospodarka USA przyspiesza. Jesteśmy przykładem dla całego świata

W czasie krótkiego spotkania w Davos prezydenci Donald Trump i Barham Salih rozmawiali o sprawie ewentualnego wycofania się amerykańskich wojsk z Iraku. Władze w Bagdadzie zażądały tego po zabiciu generała Solejmaniego. Iracki przywódca powtórzył żądanie w Davos. - Ta misja musi się zakończyć. Wierzę, że obaj chcemy stabilnego, suwerennego Iraku, który żyje z sąsiadami w pokoju - mówił Salih.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Davos 2020: koncerny z Polski i innych państw regionu powołały Business Council of Growing Europe

Nie wiadomo, czy prezydent Donald Trump w czasie zamkniętej części rozmów odniósł się do żądania strony irackiej. Wcześniej amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo odrzucił możliwość wycofania wojsk.

Prezydent Donald Trump zapowiedział natomiast w Davos, że wkrótce na listę osób z zakazem wjazdu do USA trafią obywatele kolejnych krajów. Nie powiedział jednak, jakich. Według amerykańskich mediów, może chodzić m.in. o Białoruś, Kirgistan, Mjanmę i Sudan.

dn

Zobacz także

Zobacz także